BiznesINFO.pl
Athena z Pexels

Athena z Pexels

Producenci okien robią zapasy. Przygotowują się na najgorsze

11 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Ceny praktycznie wszystkich surowców i usług stale rosną. W ostatnich latach koszty budowy domu też kierowały się ku górze. Niestety nie możemy liczyć na odwrócenie tej tendencji w 2022 roku. Producenci okien już szykują się na nadchodzące problemy z dostępnością surowców, opóźnionymi dostawami oraz cenami szybującymi do chmur.

Jak podkreślił Mikołaj Placek, prezes Oknoplastu w rozmowie z Interią, jego firma przewiduje, że wkrótce ceny surowców wzrosną po raz kolejny, a to w następstwie spowoduje podwyżki w sprzedaży produktów końcowych w branży okiennej.

Liczniki prądu do wymiany. Prezydent podpisał ustawę

Licznik prądu do wymiany, Duda podpisał ustawę. Obowiązek obejmie wszystkich, a koszt to 360 zł

CZYTAJ DALEJ

Mikołaj Placek zaznaczył, że Oknoplast jest w miarę możliwości przygotowany na nadchodzące problemy, które mogą dotknąć branżę. Poprzez stałą obserwację rynku i wiszących nad nim czarnymi chmurami Oknoplast stara się zapobiec sytuacji, w której klienci nie otrzymają produktów na czas.

– Mierzymy się z globalnymi kłopotami z płynnością dostaw, brakami surowców na rynku oraz wzrostem cen półproduktów. Szczególnie widać to w przypadku PCV, szkła, stali czy aluminium. Niedobory w sposób naturalny przekładają się na wzrost cen produktów finalnych. Ciężko przewidzieć, do kiedy będziemy się z tym mierzyć. Kluczem do sukcesu w tak trudnych warunkach okazują się szybkość i elastyczność działania, tak aby zachować ciągłość produkcji i terminowość dostaw produktów. Kierując się tą prostą w zdefiniowaniu, ale niełatwą w realizacji strategią, zdołaliśmy w warunkach pandemii wypracować duży wzrost sprzedaży w 2021 roku – powiedział Interii Mikołaj Placek.

Prognozy na 2022 rok nie są optymistyczne

Prezes Oknoplastu zapytany o prognozy na 2022 rok niestety nie miał optymistycznych wieści. Zaznaczył, że powinniśmy się przygotować na niestabilność oraz niepewność. Podkreślił, że koniunktura niejako z definicji ma to do siebie, że bywa zmienna, jednak obecnie tempo zmian, ich natężenie i zakres są większe niż kiedykolwiek wcześniej.

policja-wypadek-zatrzymanie-iberion

Wszystko już przygotowane. Kierowcy będą tracić samochody za szczególne przewinienie

CZYTAJ DALEJ

Według niego w obecnie panujących warunkach, prognozy mają coraz mniejsze znaczenie. Liczy się działanie tu i teraz.

Ceny cały czas w górę

Wzrost cen odczuwalny jest właściwie w każdym segmencie towarów i usług. Drożeje wszystko: paliwa, prąd, gaz, woda, materiały budowlane, mieszkania i czynsze. Taka sytuacja ma też wpływ na ceny i dostępność materiałów budowlanych. W zależności od rodzaju produktu ceny w ciągu tego roku rosły w tempie od kilkudziesięciu procent, a w niektórych przypadkach przekroczyły 100 proc. Jak wynika z większości analiz, najbardziej w ostatnim czasie podrożały drewno i stal.

Podwyżki dotknęły również takich materiałów jak aluminium, szkło i PVC. Prezes Oknoplastu zauważa, że to znacząco przekłada się na wzrost kosztów produkcji wyrobów stolarki otworowej, co z kolei powoduje zwiększenie cen okien nawet o 15-20 proc. Mikołaj Placek przewiduje też, że zwiększy się popyt na okna i drzwi.

Co zdrożeje, a co stanieje w 2022 roku?

Slajd 1 z 7

Inflacja na rekorodowym poziomie

Inflacja poszybowała do poziomu, którego nie było od dwudziestu lat. Ceny na sklepowych półkach rosną z dnia na dzień. Banki informują swoich klientów, że teraz będą musieli płacić większe raty swoich kredytów. Dziś na horyzoncie nie widać złotego środka na to, aby sytuacja w 2022 roku się poprawiła.

Na tę chwilę przewidujemy, że wkrótce ceny surowców wzrosną po raz kolejny, a to w następstwie spowoduje podwyżki w sprzedaży produktów końcowych w naszej branży. Jeśli chodzi o branżę stolarki otworowej w Unii Europejskiej przewidujemy duży wzrost popytu na okna i drzwi, gdyż wspólnota wymusza redukcję emisji CO2 i większą energooszczędność, a za tym idą dofinansowania rządów do wymiany stolarki, aby zwiększyć klasę termoizolacyjną już istniejących budynków – zaznaczył Mikołaj Placek.

Wiele firm stara się jak najbardziej zminimalizować problemy z cenami i dostępnością produktów i walczą z tym jak mogą.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Wielu użytkowników straciło dostęp do HBO GO

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowy kalkulator od ZUS dla obliczenia składki zdrowotnej już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będą kary kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE O ROZWOJU WIELKOPOLSKI WSCHODNIEJ

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >