BiznesINFO.pl > Finanse > Pracownicze Plany Kapitałowe. Pracownicy muszą zapłacić podatek od wpłat pracodawcy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 30.03.2023 12:39

Pracownicze Plany Kapitałowe. Pracownicy muszą zapłacić podatek od wpłat pracodawcy

banknoty
Biznesinfo

“Gazeta Wyborcza” zwraca uwagę, że zatrudniony zapłaci podatek dochodowy ze składek na PPK swoich i pracodawcy.

Wpłaty pracodawcy na PPK stanowią przychód pracownika

Jak czytamy w poradniku na stronie mojeppk.pl, wpłaty do PPK (zarówno te podstawowe jak i dodatkowe finansowane przez zleceniodawcę stanowią przychód osoby zatrudnionej, podlegający opodatkowaniu. 

Uczestnik PPK poniżej 26. roku życia, którego przychód nie przekroczył w roku podatkowym wysokości 85 528 zł, nie płaci podatku dochodowego od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający. 

Podatek od składek

Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” obliczył, ile w podstawowym wariancie oszczędzania otrzyma osoba zarabiająca 5 tys. zł brutto. 

2 proc. z jego pensji wynosi 100 zł brutto, natomiast 1,5 proc. od pracodawcy – 75 zł brutto. – Od tej kwoty pracownik musi jeszcze zapłacić PIT, więc udział w PPK spowoduje, że "na rękę" otrzyma 3629,19 zł. Gdyby nie był w PPK, otrzymałby przelew na konto w wysokości 3738,19 zł, czyli o 109 zł więcej – wyliczył ekspert.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe to system oszczędzania na przyszłą emeryturę. Co cztery lata odbywa się autozapis do programu, osoby, które nie chcą w nim uczestniczyć, muszą złożyć deklarację o rezygnacji. Autozapis dotyczy pracowników w wieku 18 do 55 lat. 

Tagi: PPK