BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nie tylko przedsiębiorcy, ale i zwykli pracownicy. Rząd również im oferuje pomoc finansową

13 Marca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce w trudnej sytuacji znaleźli się nie tylko przedsiębiorcy, ale też pracownicy. Jakie wsparcie oferuje im rząd – wyjaśniamy poniżej.

O tym na jakie wsparcie w związku z epidemią koronawirusa mogą liczyć pracownicy pisze Business Insider.

Co w sytuacji, gdy w miejscu zatrudnienia dochodzi do przestojów w pracy? Wówczas pracownik może liczyć na świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych  do wysokości 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych (823,60 zł) zwiększone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne. Będzie mu się też należało wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pracownicy a zamknięte szkoły

Decyzją rządu do 25 marca zostały zamknięte szkoły i przedszkola. Co w takiej sytuacji mogą zrobić rodzice, którzy nie mają z kim zostawić dzieci w domu?  Jeden z rodziców może ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego za sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem do lat 8 na podstawie oświadczenia ubezpieczonego przysługującego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rząd zamierza jednak objąć nim również dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia. Specustawa przewiduje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni z tego tytułu.

Przypomnijmy, że we wtorek Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało pakiet osłonowy dla przedsiębiorstw poszkodowanych wskutek rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pakiet zawiera propozycje zmian legislacyjnych, które mają poprawić sytuację przedsiębiorców poprzez m.in. ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS, poprawę płynności finansowej firm - instrumenty finansowe dla firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów, ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów.

Tagi:

pracownicy

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >