Na jakie wsparcie ze strony rządu mogą liczyć pracownicy?
Wikipedia/Laleczki
Autor Radosław Święcki - 13 Marca 2020

Nie tylko przedsiębiorcy, ale i zwykli pracownicy. Rząd również im oferuje pomoc finansową

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce w trudnej sytuacji znaleźli się nie tylko przedsiębiorcy, ale też pracownicy. Jakie wsparcie oferuje im rząd – wyjaśniamy poniżej.

O tym na jakie wsparcie w związku z epidemią koronawirusa mogą liczyć pracownicy pisze Business Insider.

Co w sytuacji, gdy w miejscu zatrudnienia dochodzi do przestojów w pracy? Wówczas pracownik może liczyć na świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych (823,60 zł) zwiększone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne. Będzie mu się też należało wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pracownicy a zamknięte szkoły

Decyzją rządu do 25 marca zostały zamknięte szkoły i przedszkola. Co w takiej sytuacji mogą zrobić rodzice, którzy nie mają z kim zostawić dzieci w domu? Jeden z rodziców może ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego za sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem do lat 8 na podstawie oświadczenia ubezpieczonego przysługującego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rząd zamierza jednak objąć nim również dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia. Specustawa przewiduje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni z tego tytułu.

Przypomnijmy, że we wtorek Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało pakiet osłonowy dla przedsiębiorstw poszkodowanych wskutek rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pakiet zawiera propozycje zmian legislacyjnych, które mają poprawić sytuację przedsiębiorców poprzez m.in. ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS, poprawę płynności finansowej firm - instrumenty finansowe dla firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów, ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News