BiznesINFO.pl
Sezonowa praca we Włoszech w tym roku raczej nie dla cudzoziemców

wikipedia/Marek Ślusarczyk (Tupungato)

Polakom będzie dużo trudniej o pracę we Włoszech po pandemii. Poważna zmiana na rynku

11 Maja 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Wszystko wskazuje na to, że z powodu zamknięcia granic sezonowa praca we Włoszech np. przy zbiorach owoców i warzyw, będzie w tym roku niemożliwa dla cudzoziemców np. z Polski. Rolnicy ratują się zatrudnieniem osób, które przez pandemię straciły dotychcza

Praca we Włoszech nie dla cudzoziemców?

Pracy we Włoszech w pewnych obszarach nie zabraknie. Nie dalej jak wczoraj włoski premier Giuseppe Conte straszył rodaków, że w związku z pandemią koronawirusa muszą liczyć się z gwałtownym spadkiem wzrostu gospodarczego, wskutek czego konsekwencje ekonomiczne będą bardzo bolesne. Rządzący spodziewają się również wysokiego wzrostu bezrobocia.

Pracy w najbliższym czasie z pewnością nie zabraknie przy zbiorach owoców i warzyw. Jak informuje za włoskimi mediami Polska Agencja Prasowa, właściciele gospodarstw (zwłaszcza na południu kraju) alarmują, że ich zbiory są zagrożone z powodu niespotykanego dotąd braku rąk do pracy. Poszukiwanych jest aż 200 tys. pracowników.

Tej luki nie wypełnią cudzoziemcy, którzy dotychczas co roku przyjeżdżali na kilka miesięcy do pracy przy zbiorach owoców i warzyw. Teraz jednak tak się nie stanie, z powodu zamknięcia granic w związku z pandemią koronawirusa.

Rolnicy ratują się zatrudnianiem osób, które straciły pracę w wyniku wprowadzonych w związku z pandemią obostrzeń. Do pracy zgłosiły się m.in. osoby zwolnione z zamkniętych lokali gastronomicznych bądź sklepów.

PAP informuje również o utworzeniu przez rolnicze organizacje platformy dla osób poszukujących zajęcia i właścicieli gospodarstw, którzy pilnie potrzebują pracowników. Chętnych nie brakuje. Jedna z federacji rolniczych Confagricoltura otrzymała w ciągu miesiąca 17 tysięcy zgłoszeń od ludzi poszukujących zajęcia. Niewiele mniej, bo 10 tys. zgłoszeń zebrał związek Coldiretti. Zdecydowana większość zgłaszających to Włosi.

Przypomnijmy, że od początku pandemii w lutym potwierdzono we Włoszech ponad 219 tys. zakażeń koronawirusem. Z powodu wirusa zmarło dotychczas ok. 30,5 tys. osób. Z kolei liczba wyzdrowień przekroczyła 100 tys.

Tagi:

praca za granicąWłochyrolnictwo

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Kim Dzong Un, testy rakietowe

Polska i Świat

Waszyngton podpadł Kim Dzong Unowi. Przywódca Korei Płn wyraził swoją opinię o działaniach na Ukrainie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Pogarsza się sytuacja na rynku paliw. Ceny znowu pójdą w górę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >