Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polakom będzie dużo trudniej o pracę we Włoszech po pandemii. Poważna zmiana na rynku
Radosław Święcki
Radosław Święcki 11.05.2020 02:00

Polakom będzie dużo trudniej o pracę we Włoszech po pandemii. Poważna zmiana na rynku

Sezonowa praca we Włoszech w tym roku raczej nie dla cudzoziemców
wikipedia/Marek Ślusarczyk (Tupungato)

Praca we Włoszech nie dla cudzoziemców?

Pracy we Włoszech w pewnych obszarach nie zabraknie. Nie dalej jak wczoraj włoski premier Giuseppe Conte straszył rodaków, że w związku z pandemią koronawirusa muszą liczyć się z gwałtownym spadkiem wzrostu gospodarczego, wskutek czego konsekwencje ekonomiczne będą bardzo bolesne. Rządzący spodziewają się również wysokiego wzrostu bezrobocia.

Pracy w najbliższym czasie z pewnością nie zabraknie przy zbiorach owoców i warzyw. Jak informuje za włoskimi mediami Polska Agencja Prasowa, właściciele gospodarstw (zwłaszcza na południu kraju) alarmują, że ich zbiory są zagrożone z powodu niespotykanego dotąd braku rąk do pracy. Poszukiwanych jest aż 200 tys. pracowników.

Tej luki nie wypełnią cudzoziemcy, którzy dotychczas co roku przyjeżdżali na kilka miesięcy do pracy przy zbiorach owoców i warzyw. Teraz jednak tak się nie stanie, z powodu zamknięcia granic w związku z pandemią koronawirusa.

Rolnicy ratują się zatrudnianiem osób, które straciły pracę w wyniku wprowadzonych w związku z pandemią obostrzeń. Do pracy zgłosiły się m.in. osoby zwolnione z zamkniętych lokali gastronomicznych bądź sklepów.

PAP informuje również o utworzeniu przez rolnicze organizacje platformy dla osób poszukujących zajęcia i właścicieli gospodarstw, którzy pilnie potrzebują pracowników. Chętnych nie brakuje. Jedna z federacji rolniczych Confagricoltura otrzymała w ciągu miesiąca 17 tysięcy zgłoszeń od ludzi poszukujących zajęcia. Niewiele mniej, bo 10 tys. zgłoszeń zebrał związek Coldiretti. Zdecydowana większość zgłaszających to Włosi.

Przypomnijmy, że od początku pandemii w lutym potwierdzono we Włoszech ponad 219 tys. zakażeń koronawirusem. Z powodu wirusa zmarło dotychczas ok. 30,5 tys. osób. Z kolei liczba wyzdrowień przekroczyła 100 tys.