BiznesINFO.pl

Wikimedia/Mariusz Hermansdofer

Fatalne wiadomości dla Polaków pracujących w Norwegii. Coraz łatwiej odbić się od drzwi

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Praca w Norwegii. Nie będzie łatwo

Złe wieści dla osób pracujących w Norwegii bądź planujących wyjazd do tego kraju w celach zarobkowych. Sytuacja w Norwegii wygląda niewesoło. Jak informuje za Reutersem “Puls Biznesu” w minionym tygodniu odnotowano wzrost stopy bezrobocia z 6,6 do 6,7 proc.  To pierwszy taki wzrost od siedmiu miesięcy.

Co wpłynęło na wzrost stopy bezrobocia w Norwegii? Z przytoczonych przez gazetę komentarzy wynika, że może to być efekt środków jakie przeznaczono na zwalczanie skutków kryzysu pandemicznego, a ściślej finansowanie zwiększonej liczby urlopowanych pracowników.

Jeszcze na początku 2020 roku, tuż przed wybuchem pandemii, jak przypomina “Puls Biznesu” stopa bezrobocia w Norwegii kształtowała się na poziomie 3,7 proc. Ale już w szczycie wiosennej fali zachorowań wzrosła aż do 15,4 proc.

Restrykcje dla przyjeżdżających

Od początku pandemii na koronawirusa zachorowało w Norwegii ponad 25 tys. osób (liczba zgonów to niespełna 300). W kraju tym również w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba nowych zakażeń (odnotowano ok. 6 tys. zachorowań w ciągu tygodnia), w związku z czym rząd wprowadził szereg obostrzeń.

Jak podaje serwis Euroactiv.pl zdecydowano m.in. o  zmniejszeniu limitu uczestników imprez zbiorowych do 50 osób, a także zaostrzenie przepisów dla osób przyjeżdżających do kraju.

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj 2. (https://wtv.pl/tvp-111120-ws-marsz-niepodleglosci "TVP promuje Marsz Niepodległości i nieprzestrzeganie prawa, mimo sprzeciwu władz miasta. Kompletna samowolka: "Nikt nas nie poinformował"")3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu  

-  Sytuacja jest poważna, a śledzenie infekcji w wielu gminach jest trudne. Nie mamy czasu, aby czekać, czy środki wprowadzone w zeszłym tygodniu są wystarczające, musimy działać natychmiast, aby uniknąć zamknięcia kraju, do jakiego doszło w marcu - powiedziała cytowana przez portal norweska premier Erna Solberg.

Ze zmianami muszą liczyć się przyjeżdżający z tzw. krajów czerwonych, czyli z terenów, gdzie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Do krajów tych należy m.in. Polska. Od tego tygodnia osoby z tych państw, które przekroczą granicę, muszą przedstawić zaświadczenie o  negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Badanie należy wykonać maksymalnie 72 godziny przed wjazdem.

Tagi:

Podobne artykuły

Praca

Dobre wiadomości dla pracowników, gorsze dla pracodawców. Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy
Czytaj więcej >

Praca

Oskładkowanie umów zleceń. Zmiany wpłyną na wysokość pensji Polaków
Czytaj więcej >

Praca

Jeszcze w tym roku Primark otworzy w Polsce dwa nowe sklepy. Sieć szuka pracowników
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na dojazdy do pracy. Wielu może odliczyć nawet 3600 zł, a niektórzy jeszcze więcej
Czytaj więcej >

Finanse

Odprawa w wysokości nawet 24-miesięcznej pensji. Jest porozumienie w sprawie redukcji etatów w bielskiej fabryce
Czytaj więcej >

Finanse

Zarobisz więcej i nie zapłacisz podatku. Ze specjalnej ulgi korzystają ok. 2 mln młodych pracowników
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]