Praca dla seniorów musi być korzystniejsza i zachęcać. Pomóc w tym mają nowe przywileje
biznesinfo.pl
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Grudnia 2019

Jeśli nie przejdziesz na emeryturę, możesz bardzo wiele zyskać. Seniorzy w pracy bardzo potrzebni

Praca dla seniorów, dodatkowe przerwy, obniżone podatki i niższe składki ZUS. Związkowcy chcą zachęcić osoby starsze do dłuższej aktywności zawodowej, a firmy do ich zatrudniania - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Praca dla seniorów musi odbywać się na lepszych warunkach. Z takiego założenia wychodzą związkowcy i pracodawcy, którzy chcą wprowadzić dodatkowe przywileje dla osób starszych. Seniorzy mieliby dostać prawo do dodatkowych 15-minutowych przerw od pracy. Stanowiska pracy mają zostać dostosowane do ich potrzeb dzięki środkom z Funduszu Pracy. Dla pracodawców zatrudnianie osób starszych powinno być korzystne finansowo dzięki zwolnieniom podatkowym lub obniżeniem składek ZUS, albo dofinansowaniem tych kosztów z Funduszu Pracy. Zmianie ma także ulec system ochrony przedemerytalnej.

Praca dla seniorów na lepszych warunkach

“DGP” pisze, że takie rozwiązania znalazły się w projekcie „Porozumienia strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego na rzecz aktywnego starzenia”. Związkowcy i organizacje pracodawców mają je omawiać na jutrzejszym posiedzeniu zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego (RDS).

Gazeta pisze, że uchwalenie aktu będzie dużym osiągnięciem rady, której rola w ostatnim czasie była raczej marginalizowana. A RDS posiada przecież ważne uprawnienia, może m.in. tworzyć projekty ustaw i przedstawiać je Radzie Ministrów, a także wnioskować o zmianę przepisów do szefa konkretnego resortu.

Tysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieTysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieCzytaj dalej

- Omawiane propozycje są zrównoważone. Zawierają zarówno dodatkowe uprawnienia dla pracowników, jak i zachęty dla firm. Piątkowe rozmowy zapewne nie będą łatwe, ale przedstawione rozwiązania są kompromisowe - powiedziała w rozmowie z “DGP” Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP, członkini zespołu ds. prawa pracy RDS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe informacje ws. Tomasza Lisa. "Jego stan jest ciężki"
  2. Tajemnicza choroba od lat wyniszcza Tomasza Lisa. Trafił do szpitala, ale tragedia zaczęła się dużo wcześniej
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tomasz Lis pilnie przewieziony do szpitala, jego stan jest poważny. Wylądował na oddziale intensywnej terapii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News