Praca w nowej rzeczywistości
Pexelc.com/Andrea Piacquadio
Autor Kasper Starużyk - 26 Czerwca 2020

O tych zmianach musisz pamiętać, jeśli wracasz do pracy. PIP wydała szereg zaleceń

Coraz więcej osób wraca do biur po wielotygodniowej pracy zdalnej. Wiąże się to jednak z przestrzeganiem szeregu zakazów i nakazów. Państwowa Inspekcja Pracy wprowadziła znaczące zmiany, lepiej się zawczasu przygotować.

Praca wraca do biur. W ramach czerwcowego odmrażania gospodarki po restrykcjach wprowadzonych przez rząd w ramach walki z koronawirusem, pracownicy powoli będą wracać do stacjonarnego wykonywania swoich obowiązków. Przyglądamy się zaleceniom Państwowej Inspekcji Pracy, które mają pomóc firmom w bezpiecznym powrocie do działalności. Jest sporo zmian, trzeba będzie reorganizować dotychczas przyjęte zasady. Podpowiadamy, co należy wiedzieć, by uniknąć kłopotów.

Praca w nowej rzeczywistości

Po wielu długich tygodniach pracownicy będą w końcu mogli wrócić do swoich biur. Praca w nowej rzeczywistości wiąże się jednak z licznymi zmianami. PIP wydała specjalne zalecenia dla pracowników i pracodawców. Pierwszą rzeczą jaką poleca inspekcja, to zbadanie nastroju pracowników. Wielu po prostu obawia się powrotu do pracy stacjonarnej. Według PIP-u należy zankietować swoich podwładnych i na podstawie ich odpowiedzi stworzyć plan działania, plan powrotu do biur - terminy powinny być podane na tyle wcześnie, aby każdy mógł sobie zaplanować czas.

Po drugie - poczucie bezpieczeństwa. Praca nie może powodować poczucia strachu w pracownikach. Dlatego biura muszą być odpowiednio wyposażone. Stanowiska pracy powinny być oddzielone od siebie - dokument zaleca zastosowanie separatorów między stanowiskami lub zastosowanie odstępu minimum 1,5 metra. PIP nakazuje sprawną wentylację w pomieszczeniach, a także unikanie przedmiotów, które mogą gromadzić brud - na przykład donice z kwiatami.

Praca powinna być zmianowa

Praca rotacyjna lub zmianowa pozwoli uniknąć kontaktu większej ilości osób, zapewni także obsadzenie wszystkich niezbędnych stanowisk w firmie. PIP rekomenduje zwiększenie liczby przerw i ustalenie ich harmonogramu, tak by na wspólnej przestrzeni nie znajdowało się zbyt dużo osób w jednym momencie. Inspekcja ponadto zaleca, aby przyjrzeć się kompetencjom swoich pracowników i do bardziej wymagających zadań kierować osoby, które naprawdę się na tym znają - tak, aby zmniejszyć ilość osób, które będą miały ze sobą bezpośredni kontakt.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Bp Jan Szkodoń oskarżony o molestowanie. Pilna i nagła interwencja Watykanu, wstyd na cały świat

Państwowa Inspekcja Pracy zaleca, by zapewnić pracownikom maseczki lub przyłbice - nie tylko po to, aby móc z nich skorzystać, gdy jakiś pracownik po prostu zapomni zabrać swojej, ale także przez takie działanie firma wskaże, że troszczy się o swoich podwładnych. Firmy muszą zapewnić swoim pracownikom środki do dezynfekcji rąk oraz powierzchni - np. biurek czy komputerów. Ponadto powinny być często dezynfekowane urządzenia wspólne - kopiarki, drukarki, ale także klamki, czy przyciski w windach.

Pracodawca ma obowiązek kontrolowania wprowadzonych zasad. PIP zaleca dodatkowo, aby maksymalnie ograniczyć kontakty fizyczne pracowników - nie powinniśmy się witać uściskami dłoni. Przy wejściu do biura powinny znajdować się płyny do dezynfekcji rąk, muszą one być także w kluczowych pomieszczeniach - np. jadalniach. Łazienki powinny zawierać informacje o tym jak dobre dezynfekować ręce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News