BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Unikają PPK jak ognia. Znaleźli na to sprytny sposób

19 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

PPK nie cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Duże firmy, które w pierwszej kolejności miały przystąpić do programu, wolały przystąpić do Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Dzięki temu nie muszą zakładać PPK.

PPK nie budzi zaufania Polaków

PPK wybrało tylko 39 proc. dużych przedsiębiorstw, które w tym roku miały zdecydować o przystąpieniu programu. Rząd szacował, że do PPK przystąpi 75 proc. - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Póki co program okazuje się porażką rządu - informuje Business Insider Polska. Wprowadzenie ustawy o PPK sprawiło, że rośnie popularność innych programów emerytalnych, m.in. Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE).

Dlaczego Polacy wolą PPE od PPK? W rozmowie z BIP Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC wyróżnia trzy powody, dla których pracownicy stawiają na PPE. Jednym z nich jest ograniczone zaufanie do państwowego funduszu. - Wpływ ma to, co stało się ze środkami OFE za czasów drugiego rządu Tuska i niepewność, czy istotnie te środki będą inwestowane bez wpływu polityków - mówi ekspert. - Niepewność potęguje informacja podana przez premiera Morawieckiego, że potrzebna byłaby zmiana konstytucji, aby te środki były na pewno prywatnymi - zaznacza ekonomista.

Nie ufają Państwu

Zdaniem eksperta obywatele mają ograniczone zaufanie do wszelkich instytucji i funduszy, na którymi nie mają pełnej kontroli. - W tej sytuacji wielu woli inwestować indywidualnie - twierdzi profesor. Ostatnią przyczyną jest po prostu fakt, że Polacy nie interesują się takimi programami jak PPK, ponieważ interesuje ich tylko obecna sytuacja materialna, nie wybiegają w przyszłość.

Firmy wolą przystąpić do prywatnego programu, który ma jak najmniej wspólnego z państwem. W rozmowie z BIP Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego także mówi o niskim zaufaniu do państwowych funduszy. - To niskie zaufanie do Państwa - niski kapitał społeczny jest wielką nasza bolączką i mocno odróżnia Polskę od krajów zachodnich gdzie realizowane były podobne programy - wyjaśnia.

Jednak zdaniem ekspertów wzrost popularności PPE, IKE i IKZE to bardzo dobra wiadomość. - Jestem przekonana, że ustawa o PPK spowoduje nie tylko wzrost popularności PPE, ale również IKE i IKZE, a nawet przyczyni się do wzrostu zainteresowania wykorzystaniem funduszy inwestycyjnych jako formy długoterminowego oszczędzania - wyjaśnia BIP Małgorzata Rusewicz.

PPK do Konstytucji

Czy jest możliwe, aby obywatele zmienili swoje zdanie na temat PPK? Według sondażu IBRIS przeprowadzonego “DGP” i RMF FM ponad ¾ Polaków jest zdania, że warto zapisać w konstytucji prywatność i bezpieczeństwo oszczędności odkładanych w PPK i IKE.

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Na początku do programu wprowadzane są największe przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 250 osób. Stopniowo będą przystępować do niego także mniejsze firmy. Od przyszłego roku do programu mają dołączyć przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób.

Tagi:

PPKPolacyIKEemeryturaOszczędności

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >