BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Unikają PPK jak ognia. Znaleźli na to sprytny sposób

19 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

PPK nie cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Duże firmy, które w pierwszej kolejności miały przystąpić do programu, wolały przystąpić do Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Dzięki temu nie muszą zakładać PPK.

PPK nie budzi zaufania Polaków

PPK wybrało tylko 39 proc. dużych przedsiębiorstw, które w tym roku miały zdecydować o przystąpieniu programu. Rząd szacował, że do PPK przystąpi 75 proc. - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Póki co program okazuje się porażką rządu - informuje Business Insider Polska. Wprowadzenie ustawy o PPK sprawiło, że rośnie popularność innych programów emerytalnych, m.in. Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE).

Dlaczego Polacy wolą PPE od PPK? W rozmowie z BIP Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC wyróżnia trzy powody, dla których pracownicy stawiają na PPE. Jednym z nich jest ograniczone zaufanie do państwowego funduszu. - Wpływ ma to, co stało się ze środkami OFE za czasów drugiego rządu Tuska i niepewność, czy istotnie te środki będą inwestowane bez wpływu polityków - mówi ekspert. - Niepewność potęguje informacja podana przez premiera Morawieckiego, że potrzebna byłaby zmiana konstytucji, aby te środki były na pewno prywatnymi - zaznacza ekonomista.

Nie ufają Państwu

Zdaniem eksperta obywatele mają ograniczone zaufanie do wszelkich instytucji i funduszy, na którymi nie mają pełnej kontroli. - W tej sytuacji wielu woli inwestować indywidualnie - twierdzi profesor. Ostatnią przyczyną jest po prostu fakt, że Polacy nie interesują się takimi programami jak PPK, ponieważ interesuje ich tylko obecna sytuacja materialna, nie wybiegają w przyszłość.

Firmy wolą przystąpić do prywatnego programu, który ma jak najmniej wspólnego z państwem. W rozmowie z BIP Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego także mówi o niskim zaufaniu do państwowych funduszy. - To niskie zaufanie do Państwa - niski kapitał społeczny jest wielką nasza bolączką i mocno odróżnia Polskę od krajów zachodnich gdzie realizowane były podobne programy - wyjaśnia.

Jednak zdaniem ekspertów wzrost popularności PPE, IKE i IKZE to bardzo dobra wiadomość. - Jestem przekonana, że ustawa o PPK spowoduje nie tylko wzrost popularności PPE, ale również IKE i IKZE, a nawet przyczyni się do wzrostu zainteresowania wykorzystaniem funduszy inwestycyjnych jako formy długoterminowego oszczędzania - wyjaśnia BIP Małgorzata Rusewicz.

PPK do Konstytucji

Czy jest możliwe, aby obywatele zmienili swoje zdanie na temat PPK? Według sondażu IBRIS przeprowadzonego “DGP” i RMF FM ponad ¾ Polaków jest zdania, że warto zapisać w konstytucji prywatność i bezpieczeństwo oszczędności odkładanych w PPK i IKE.

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Na początku do programu wprowadzane są największe przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 250 osób. Stopniowo będą przystępować do niego także mniejsze firmy. Od przyszłego roku do programu mają dołączyć przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >