BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wzięła pożyczkę na święta, teraz ma do spłaty dwa razy tyle pieniędzy. Historii tego typu jest więcej

29 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Pożyczka na święta jest coraz częściej brana przez Polaków. Niestety, w wielu przypadkach kończy się to kłopotami finansowymi, które są odczuwalne jeszcze przez długie miesiące. Albo cały rok. Tak jak w przypadku pani Justyny, której historię opisuje &ldq

Pożyczka świąteczna może wpędzić w tarapaty

Z badania wykonanego przez Instytut Keralla Research na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że przed świętami co trzeci Polak skorzysta z oszczędności, a co 11. pożyczka będzie pomagać w realizacji świąt. Co szósty od razu będzie wiedział, że po świętach będzie mieć kłopoty finansowe.

Skąd Polacy biorą środki na święta? W pierwszej kolejności z wynagrodzeń, emerytur czy rent, aż 85 proc. badanych planuje wykorzystać na ten cel bieżące dochody. Nie obędzie się jednak bez naruszenia zaskórniaków. Po oszczędności sięgnie co trzeci Polak, ponad 8 proc. wykorzysta pieniądze z Programu 500+. Jedynie 7 na 100 Polaków, nieznacznie więcej niż przed rokiem, zapowiada, że ich wyborem będzie kredyt lub pożyczka z instytucji finansowych - wynika z badania BIG InfoMonitor.

Przeciętnie Polak wyda na święta ok. 1400 zł. Najwięcej osób - 36 proc. - potrzebuje na święta między 1000 a 2000 zł. Co dziesiątemu wystarczy, że pożyczy 500 zł, co piątemu od 500 do 1000 zł, podobnie też blisko co piątemu potrzeba od 2000 do 3000 zł. Kwoty powyżej 3000 zł potrzebne są rzadziej, rozważa je co ósmy ankietowany.

Niewielkie kwoty powodują, że ruch poszukujących przedświątecznego finansowania rozłoży się niemal równo między bankami a firmami pożyczkowymi. Ponadto, dwie osoby na 100 będą prosić o pomoc rodzinę, a jedna na 100 twierdzi, że poradzi sobie, przesuwając płatność czynszu czy innych rachunków na kolejne miesiące. Natomiast 500 plus powstrzyma od pożyczania na święta co szóstego świadczeniobiorcę.

Ku przestrodze

O sprawie pani Justyny pisze “Gazeta Wyborcza”. Kobieta ma dwoje dzieci, chorego męża i pracuje w małym sklepie spożywczym. Łącznie, wraz ze świadczeniami ma prawie 4 tys. zł. Natomiast należy zaznaczyć, że to pieniądze, które muszą być dzielone na całą rodzinę.

- W ubiegłym roku, żeby zrobić święta, musiałam wziąć „chwilówkę”- 800 zł. Robiłam Wigilię u nas. Byli rodzice i moja siostra z rodziną. Kosztowało. Myślałam, że uda mi się spłacić w następnym miesiącu. Nie dałam rady. Brałam pieniądze w firmie pożyczkowej pierwszy raz. Warunki wydawały się atrakcyjne. Miałam spłacić kredyt w ciągu, o ile dobrze pamiętam, czterech tygodni, po  200 zł. Spóźniłam się z pierwszą ratą i firma pożyczkowa narzuciła mi spłatę w ciągu 130 tygodni, czyli trzech lat. Takie mają umowy. Co prawda wtedy raty, które jeszcze płacę, są groszowe, ale do spłacenia zrobiło się dwa razy tyle pieniędzy. Strasznie się wpakowałam - opowiada na łamach “Gazety Wyborczej” pani Justyna.

Na organizację świąt Bożego Narodzenia w 2019 roku Polacy wydadzą średnio 1428 zł. To o 139 zł więcej niż w zeszłym roku. Największy koszt to prezenty - średnio 553 zł. 440 zł przeznaczy się na jedzenie, a na choinkę 64 zł - wynika z badania „Wydatki świąteczne Polaków” przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor.

- W tym roku będzie mi łatwiej finansowo. Mam dwa razy 500+. Pieniądze pójdą  na świąteczne jedzenie i przede wszystkim na prezenty dla dzieci. 300 zł wydam na nie. A choinkę chłopaki przyniosą z lasu. Poza tym sama Wigilia będzie u mojej siostry. Na drugi dzień świąt idziemy do kuzynostwa. Damy radę - mówi “GW” pani Justyna.

Święta muszą być wyjątkowe

- Niestety zwolennicy domowej ekonomii behawioralnej, a takich nie brakuje uznają, że  Boże Narodzenie, które jest raz w roku zasługuje na atmosferę radości, satysfakcji i beztroski. Nawet jeśli ceną są odroczone koszty i ewentualne problemów - mówi Roman Pomianowski, psycholog społeczny prowadzący Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych.

W pierwszym kwartale 2019 roku Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor powiększył się o 21,5 tys. osób, a zaległości nowych i wpisanych już wcześniej dłużników wzrosły o ponad 2 mld zł. W jakim stopniu na tę zmianę wpłynęły święta, trudno stwierdzić należy jednak pamiętać, że wierzyciel ma prawo wpisać do BIG osobę, która opóźnia o min. 30 dni płatność na co najmniej 200 zł. 

Badanie ”Wydatki świąteczne Polaków” zostało wykonane przez Instytut Keralla Research na zlecenie BIG InfoMonitor. Badanie wykonano w grudniu  2019 r. na reprezentatywnej próbie 1065 Polaków w wieku 25-65 lat, metodą CAWI.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >