BiznesINFO.pl > Praca > Poznaj formy opodatkowania w Polsce!
Dominik Moliński
Dominik Moliński 22.03.2022 08:31

Poznaj formy opodatkowania w Polsce!

Poznaj formy opodatkowania w Polsce!
Pixabay.com

Formy opodatkowania – podstawowe informacje

Założenie własnej działalności gospodarczej wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. Nie chodzi tylko o formę działalności, ale też o formę opodatkowania. Jeśli bowiem decydujemy się na jednoosobową działalność gospodarczą, to do wyboru mamy aż cztery różne formy. Zamiast wybierać w ciemno, powinniśmy dobrze zapoznać się z każdą formą opodatkowania i wybrać taką, która będzie dla nas odpowiednia.

Skala podatkowa

Skala podatkowa to najczęściej stosowana forma opodatkowania. Dlaczego? Jej zasady są proste – przy większych rocznych dochodach płacisz większy podatek. Przy tej formie opodatkowania obowiązują dwa progi podatkowe, dlatego ta opcja jest korzystna dla przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają wyznaczonego progu. Jeśli:

 • roczny dochód nie przekracza kwoty 85 528 zł, mieścimy się w pierwszym progu podatkowym i zapłacimy podatek w wysokości 17% minus kwotę zmniejszającą podatek,

 • roczny dochód przekracza kwotę 85 528 zł, wchodzimy w drugi próg podatkowy. To oznacza, że od kwoty 85 528 zł zapłacimy 17% podatku, a od nadwyżki – 32% minus kwotę zmniejszającą podatek.

Warto dodać, że korzystając ze skali podatkowej, przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania ulg podatkowych. Zaliczamy do nich między innymi:

 • ulgę na dziecko,

 • odliczenie podatku zagranicznego,

 • odliczenie z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,

 • odliczenie wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego,

 • ulgę rehabilitacyjną,

 • ulgę internetową,

 • ulgę związaną z przekazaniem darowizn,

 • ulgę na działalność badawczo-rozwojową,

 • ulgę termomodernizacyjną,

 • ulgę z tytułu działalności w specjalnej strefie inwestycyjnej,

 • ulgę IP BOX.

Stawka liniowa

Stawka liniowa to kolejna forma opodatkowania, która jest oparta na bardzo prostych zasadach. W dużym skrócie polega na tym, że Twój dochód będzie zawsze objęty taką samą stawką, która wynosi 19%. Nieważne, czy Twoje roczne dochody są mniejsze bądź większe od kwoty 85 528 zł. Tutaj nie obowiązuje skala podatkowa, zatem nawet jeśli roczny dochód jest dość niski, to i tak zapłacisz 19% podatku.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ta forma opodatkowania jest bardzo atrakcyjna. Jednak stawka liniowa ma swoje wady. Przede wszystkim uniemożliwia skorzystanie z większości ulg podatkowych, w tym z ulgi na dziecko, ulgi internetowej czy ulgi rehabilitacyjnej. Co więcej, przedsiębiorców nie obowiązuje tutaj kwota wolna od podatku!

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczej, jednak obowiązujące stawki wahają się od 2% do 17%. Jeśli nie wiemy, jaką stawką zostanie objęta nasza działalność, należy koniecznie zapoznać się z treścią ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Plusem tej formy opodatkowania są, oczywiście, niskie stawki ryczałtu. Jednak nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać – tutaj ponownie odsyłamy do treści ustawy, zawierającej katalog działalności, które nie mogą korzystać z tej formy opodatkowania. Ponadto w przypadku działalności prowadzonej samodzielnie ryczałt jest przeznaczony dla osób, które w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskały przychody w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Tagi:
Polecane