Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.02.2023 13:50

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym
East News

Po czterech latach od ogłoszenia upadłości, polski producent soków niepasteryzowanych Marwit idzie pod młotek. W okresie swojej świetności firma miała ok. 70 proc. udziałów w rynku.

Jak podaje portal Tysol, kłopoty finansowe Marwitu miały zacząć się w 2018 roku. Sytuacja pogarszała się w tak szybkim tempie, że już rok później Sąd Rejonowy w Toruniu ogłosił upadłość zarówno Marwitu, jak i siostrzanego Marwit Foods.

Wielki sukces…

Założona w 1997 roku spółka produkowała niepasteryzowane soki, które miały krótki termin ważności. Bardzo szybko podbiła rynek, osiągając w pewnym momencie aż 70 proc. udziałów.

Według informacji portalu Tysol, w okresie największej prosperity Marwit produkował 200 tys. butelek soków dziennie. Zatrudnienie wynosiło natomiast 650 pracowników.

…i głośny koniec

Jak wynika z informacji opublikowanych w maju zeszłego roku przez Portal Spożywczy, w 2021 zatrudnienie wynosiło już tylko 200 osób. Ze wszystkimi umowy rozwiązano do końca czerwca.

Maciej Jóźwicki, założyciel i prezes Marwitu, jeszcze dwa lata temu apelował do inwestorów o wsparcie. Było blisko, lecz według Portalu Spożywczego potencjalny inwestorwycofał się podczas rozmów.

Teraz firma, zadłużona według informacji portalu Tysol na blisko 97 mln zł, idzie na sprzedaż. Z wypowiedzi Justyny Kubiak, Office Manager Kancelarii syndyka Zięciaka dla Portalu Spożywczego, chętnych jest aż 9 krajowych podmiotów oraz jeden zagraniczny.