BiznesINFO.pl
pixabay, molochszczecin

pixabay, molochszczecin

Polska nie wystawia certyfikatów szczepienia. Może być to problem dla podróżujących

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

"Co kraj to obyczaj, co rodzina to zwyczaj" - głosi polskie przysłowie. W dobie pandemii koronawirusa możemy spokojnie stwierdzić, że co kraj to inne przepisy. Nowy problem pojawia się w przypadku potwierdzeń szczepienia - każdy kraj definiuje je inaczej.

Potwierdzenie szczepienia sprawi problem?

Pandemia koronawirusa utrudniła nie tylko życie codzienne społeczeństw, ale również ich podróżowanie po całym świecie. W przypadku krajów europejskich nie jest inaczej - w każdym państwie obowiązują inne zasady dotyczące kwarantanny, testów na COVID-19, a nawet poruszania się po jego terytorium.

W związku z upowszechnianiem się szczepień zrodził się kolejny problem - tym razem dotyczy on potwierdzeń szczepień. W każdym kraju potwierdzenie szczepienia wygląda inaczej i każdy z nich oczekuje zupełnie innych danych od pacjenta. Na czym dokładnie polega złożoność problemu?

Obecnie w Polsce na profilu w portalu pacjent.gov.pl wystawiane jest "Potwierdzenie przyjęcia szczepienia". Dokument napisany po polsku jest przetłumaczony na język angielski i zawiera takie dane, jak PESEL, imię i nazwisko oraz datę przyjęcia medykamentu przez pacjenta.

Portal Business Insider zauważa, że w tym dokumencie podano jedynie cząstkowe dane dotyczące szczepionki. Nie widnieje nazwa podanego nam preparatu, producenta szczepionki oraz serii medykamentu. Żeby je zobaczyć musimy zalogować się profil w serwisie pacjent.gov.pl, a to może rodzić problemy przy podróżowaniu za granicę.

Potwierdzenie szczepienia, czyli wszędzie inaczej

Polacy bardzo lubią wyjeżdżać na wakacje do Bułgarii. W przypadku tego kraju dane z polskiego potwierdzenia szczepienia mogą nie wystarczyć. Bułgaria na swoich potwierdzeniach szczepienia poza danymi osobowymi i datą przyjęcia preparatu wymaga m.in.: nazwy szczepionki, nazwy producenta, numeru serii szczepionki oraz nazwę instytucji wydającej dokument.

Z kolei Grecja wymaga na potwierdzeniu szczepionki umieszczenia danych osobowych pacjenta, liczby dawek przyjętej szczepionki oraz daty ich przyjęcia. Konieczne jest także podanie nazwy instytucji wystawiającej potwierdzenie.

Państwa Unii Europejskiej nie powinny obawiać się o długotrwałość szczepionkowego chaosu, bowiem Wspólnota planuje wprowadzenie tzw. paszportów covidowych. Jednakże tych możemy spodziewać się dopiero w czerwcu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ryanair-needpix-pagarau

Turystyka

Ryanair nie będzie już pobierał opłaty za zmianę rezerwacji. Ale tylko w dwóch sytuacjach

Czytaj więcej >
By Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39179147

Turystyka

Polska otworzy granice, ale nie ze wszystkimi. Już wiadomo, na kogo otworzy się nasz kraj

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.

Turystyka

Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna data

Czytaj więcej >
wakacje-pixabay-expresselblag

Turystyka

Wicerzecznik PiS wyjawił, kiedy polskie rodziny skorzystają z bonu turystycznego. Wielu na pewno się ucieszy

Czytaj więcej >

Turystyka

Coraz mniej turystów nad Bałtykiem. Sprytni mogą zaoszczędzić na wakacjach

Czytaj więcej >
(FILES)This file photograph taken on March 23, 2020, shows Ryanair passenger aircraft on the tarmac at Dublin airport. - Irish low-cost carrier Ryanair said May 1, 2020, that it plans to axe up to 3,000 pilot and cabin crew jobs, with air transport paralysed by the coronavirus pandemic. Dublin-based Ryanair added in a statement that most of its flights will remain grounded until at least July and predicted it would take until summer 2022 before passenger demand recovers. (Photo by Paul Faith / AFP)

Turystyka

Ryanair usuwa kolejne loty ze swojego rozkładu. Przez powrót obostrzeń

Czytaj więcej >