BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polka będzie doradczynią Donalda Trumpa. Biały Dom ogłosił już to oficjalnie

17 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Dorota Grejner-Brzezińska została nominowana do prezydenckiej Rady Doradców ds. Nauki i Technologii w USA. Biały Dom zdążył już o tym poinformować oficjalnie.

Dorota Grejner-Brzezińska będzie doradzać Trumpowi

Dorota Grejner-Brzezińska dołączy do prezydenckiej Rady Doradców ds. Nauki i Technologii w USA. Biały Dom oficjalnie poinformował o tym w czwartek 14 listopada. Polka znalazła się w gronie 14 ekspertów z dziedzin technologii i nauki, które będą doradzać prezydentowi USA.

"Wydaje mi się, że szukali ludzi, którzy mają nie tylko doświadczanie naukowe, ale i w zarządzaniu, a ja od niedawna jestem członkiem National Academy of Engineering i dość dużo działam w tym zakresie" - powiedziała dla PAP Dorota Grejner-Brzezińska.

Jak mówi polska profesor, raczej nie ma jednego aspektu je pracy, który zdecydował o jej nominacji. Natomiast istotny mógł być fakt, że jest specjalistką od systemów nawigacji. “Wiedza dotycząca systemów nawigacji GPS oraz doświadczenie w zarządzaniu mogły być przyczynami nominowania mnie do prezydenckiej Rady Doradców ds. Nauki i Technologii w USA” - powiedziała Dorota Grejner-Brzezińska. Jak podaje bankier.pl, polska profesor już wcześniej wspópracowała z rządem USA, m.in. z tamtejszym ministerstwem obrony. Jej prace były wykorzystywane przez NASA, a jak mówi sama zainteresowana, badania znajdywały zastosowanie nie tylko cywilne, ale też wojskowe. 

Polka wśród 14 ekspertów prezydenta USA

Biały Dom pozostawał w kontakcie polską profesor jeszcze przed ogłoszeniem jej nominacji. Jak mówi Dorota Grejner-Brzezińska, prezydencka rada będzie liczyć łącznie 14 osób zajmujących się różnymi dziedzinami technologii i nauki, a spotkania rady będą odbywać kilka razy w ciągu roku.

Jak tłumaczy Grejner-Brzezińska, aby zasiąść w radzie prezydent USA musi podpisać jeszcze jeden dokument. Wszyscy przywódcy Stanów Zjednoczonych mają prawo do wybrania swoich specjalistów - podaje bankier.pl. Zostają oni członkami rady do końca kadencji prezydenta. Nowy prezydent może wybrać nowych ekspertów albo pozostawić poprzednich.

Dorota Grejner-Brzezińska jest profesorem i kierowniczką katedry Uniwersytetu Stanowego w Ohio. Opublikowała około 300 recenzowanych artykułów naukowych i otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Polka profesor specjalizuje się w inżynierii geomatycznej, w tym m.in. algorytmach GPS oraz mapowaniu mobilnym. Na stronie uniwersytetu można przeczytać, że wczesne prace polskiej naukowiec przyczyniły się do rozwoju nawigacji GPS, którymi dysponują obecne telefony.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >