Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy w czołówce rankingu uczciwości. Lepiej niż Niemcy i Francuzi
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 25.06.2019 02:00

Polacy w czołówce rankingu uczciwości. Lepiej niż Niemcy i Francuzi

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Polacy w czołówce rankingu najuczciwszych narodów świata. Okazuje się, że mieszkańcy kraju nad Wisłą są znacznie bardziej skorzy w oddawaniu znalezionych rzeczy niż Niemcy czy Francuzi, ale także Czesi czy Nowozelandczycy. Wynika to wprost z wyników badania, które to znalazły się na łamach presitżowego magazynu "Science".

Badanie przeprowadzone zostało przez naukowców z kilku szwajcarskich uniwersytetów w 355 gminach miejskich w 40 krajach świata. Wśród wszystkich z biorących udział w badaniu państw Polska uplasowała się bardzo wysoko. Znaleźliśmy się bowiem na 6. miejscu zestawienia. Okazuje się, że wśród nas jest aż 69% uczciwych znalazców portfeli z gotówką. Zaś 63% z nas oddaje portfel właścicielowi mimo braku zawartości.

Polacy świecą przykładem

Lepiej od Polaków wypadli Szwajcarzy, którzy oddają 79% znalezionych portfeli z gotówką i 74% portfeli bez gotówki w środku. Norwegowie również są przykładnui, gdyż 79% z nich oddaje portfele, gdy znajdzie w nich gotówkę, a 71% robi to, gdy w znalezionym portfelu nie ma zawartości. Oprócz tych dwóch przodujących krajów Polskę prześcignęły jeszcze Holandia, Dania oraz Szwecja.

Najgorszym wynikiem spośród wszystkich badanych państw odznaczają się natomiast Maroko, Kazachstan oraz Chiny. W tym ostatnim z wymienionych państw portfele z zawartością zwróciło 22% badanych, zaś 7% w przypadku znalezienia pustego portfela.

W ramach badania wykorzystano 17 tys. portfeli - część z nich była pusta, część miała od 13 do 94 dolarów wewnątrz. Michel Marechal, ekonomista, który był koordynatorem badania, był przekonany, że uczciwość będzie rosła odwrotnie proporcjonalnie do zawartości portfela. Jak przyznaje, sam nieźle się zaskoczył, gdy okazało się, że w toku badania uzyskano odwrotny wynik. Badani częściej zwracali portfele, jeśli znaleźli w ich wnętrzu pieniądze.

Tagi: świat portfel