BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polacy są zadowoleni z życia. Znacznie powyżej średniej europejskiej

2 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Badania przygotowane przez GUS z okazji 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej wykazują, że jesteśmy jednym ze szczęśliwszych europejskich narodów. Średnia unijna wyniosła 7,0 podczas gdy Polska uzyskała wynik 7,3. Za nami uplasowało się większość

Wczoraj minęła 15. rocznica polskiej akcesji do Unii Europejskiej. Od czasu naszego wejścia w szeregi Wspólnoty, Polska otrzymała miliardy euro z Brukseli na rozwój gospodarczy, infrastrukturalny i społeczny. Obecnie jesteśmy największym odbiorcom unijnych funduszy. Do 2017 r. Polska odebrała z brukselskiej kasy ponad 107 miliardów euro.  

Na co spożytkowaliśmy unijne fundusze? 

36% - taka część przekzanych Polsce pieniędzy została wykorzystana na poprawę dostępności terytorialnej, co znaczy, że najwięcej z unijnych funduszy korzystaliśmy w celu rozbudowy infrastruktury, a więc autostrad, dróg ekspresowych, modernizację dworców, kolejowych i autobusowych, a także lotnisk. 

19% zostało przekazane na program rozwoju kapitału ludzkiego. Programy z tym związane pomagały podnosić kwalifikacje zawodowe, umożliwiały naukę języków, czy też przebranżowienie wielu pracowników. Duża część tej sumy została wykorzystana na terenach naszego kraju szczególnie dotkniętych przez bezrobocie, a także na budowę żłobków, przedszkoli i poprawę warunków oświatowych. 

17% to z kolei inwestycje w rozwój i technologię. Większość z tego wykorzystana została na wspieranie innowacji i innych projektów, do których potrzebne były badania i rozwój. 

12% środków zostało przeznaczonych na działania proekologiczne, rozwój niekonwencjonalnych źródeł energii i edukację proekologiczną. W skład tej części funduszy wchodzą również działania na rzecz udrażniania koryt rzecznych, budowy wałów przeciwpowodziowych i innych inwestycji, które mają na celu zapobieganie klęskom żywiołowym

Polacy najbardziej zadowoleni w całym regionie 

Spośród państw, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 r. lub później, to Polska z wynikiem 7,3 przy średniej unijnej 7,0 jest krajem najbardziej optymistycznym, wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego. Znaleźliśmy się na tym samym poziomie zadowolenia co Niemcy i Brytyjczycy. Jedynym narodem tzw. Nowej Unii, który oprócz Polaków przekroczył średnią są Rumuni, z wynikiem 7,1. Na poziomie średniej ulokowali się Słoweńcy i Słowacy, a najnieszczęsliwszym narodem we Wspólnocie są Bułgarzy, którzy osiągnęli wynik 4,8, a więc zdecydowanie poniżej średniej. Najszczęsliwszym krajem jest za to Dania (8,0). Z krajów od dawna znajdującyh się w strukturach UE za nami znalazły się m.in.: Francja (7,1), Włochy (6,7) i Hiszpania (6,9).

W badaniu brali udział ankietowni powyżej 16. roku życia. Pytanie dotyczyło oceny poziomu zadowolenia z życia w skali od 1 do 10. 

Kochamy Unię Europejską? 

Dane Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wskazują, że z obecności Polski w Unii cieszy się 91% Polaków. Ponad 70% uważa za to, że gdyby nie nasza obecność w jej strukturach, to rozwój gospodarczy naszego kraju byłby znacznie niższy od obecnego. 

undefinedundefined

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >