BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polacy nie zamierzają oszczędzać. Odkładamy coraz mniej

30 Stycznia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Polacy nie zamierzają oszczędzać. Jak wynika z danych przedstawionych przez Eurostat, zaczęliśmy wydawać na potęgę. Co prawda zarabiamy coraz więcej, ale również odkładamy na czarną godzinę coraz mniej pieniędzy. Odnotowaliśmy bardzo duży spadek, mimo iż

Jak to się dzieje, że mimo zarabiania coraz większych sum, Polacy zaczęli oszczędzać coraz mniej pieniędzy? Jeszcze do 2001 roku należeliśmy do najbardziej oszczędnych narodowów Europy, by w 2018 rok dołączyć do tych państw, których mieszkańcy nie odkładają pieniędzy. Dane zebrane przez Eurostat są bezwzględne i alarmujące. Czy mamy poważny problem? 

Okazuje się, że w trzecim kwartale 2018 roku oszczędności stanowiły... 0,73 proc. dochodów rozporządzalnych polskich gospodarstw domowych. To najniższy wynik od 7 lat. Wydawałoby się, że Polacy wydają najwięcej w ostatnim kwartale roku, kiedy to zgodnie z tradycją obchodzimy święta Bożego Narodzenia, co wiąże się z licznymi przygotowaniami oraz kupowaniem prezentów najbliższych. Nie jest to jednak prawda. 

Polacy wydają najwięcej pieniędzy w... pierwszym kwartale  każdego roku, a ów schemat powtarza się od 15 lat. Alarmujące jest to, że w tym okresie wydajemy nawet więcej niż zarabiamy, co kończy się oczyszczaniem się z oszczędności, a nawet sięganiem po pożyczki oraz kredyty, zarówno te od instytutcji finansowych, jak i od znajomych. 

Może się to wydawać dziwne, ale z biegiem roku oszczędzamy coraz bardziej. Najwięcej oszczędności gromadzimy w ostatnim kwartale, czyli w okresie kiedy między innymi obchodzimy Święta. 

Z danych Eurostatu wynika, że Polacy stali się jednymi z najmniej oszczędnych narodów. W tym niechlubnym rankingu wyprzedzają nas "jedynie" Hiszpanie oraz Portugalczycy, którzy często żyją ponad stan i chętnie korzystają z kredytów. 

Warto podkreślić, że Polacy nie skorzystali z możliwości odkłania pieniędzy w zwiążku z programem 500 Plus. Dodatkowe środki zagwarantowane przez rząd nasi rodacy zdecydowali się wykorzystać na zakupy.

Tagi:

EurostatOszczędności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >