Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy mają problem z płaceniem rachunków
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.12.2022 16:15

Polacy mają problem z płaceniem rachunków

portfel-pieniądze-biznesinfo
BiznesInfo

Z najnowszych badań wynika, że coraz więcej Polaków ma problem z opłacaniem rachunków za media. Zaległości są już większe niż te za czynsz czy ubezpieczenia.

W czołówce badania najbardziej uciążliwych wydatków Polaków przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor znalazły się opłaty za media. Wskazało je aż 42 proc. respondentów.

Jak informuje portal Strefa Biznesu, tuż za mediami znalazły się wydatki na paliwa i żywność. Odpowiednio 36 i 33 proc. badanych wskazało te wydatki jako najbardziej uciążliwe.

Liczba zadłużonych w górę

Wzrasta również liczba dłużników. W Rejestrze BIG InfoMonitor i bazie BIK łączne zadłużenie prawie 2,7 mln konsumentów w październiku wyniosło ponad 77 mld zł

Optymizmem nie napawa również wysokość przeciętnego zadłużenia jednej osoby. Na spłatę trzeba byłoby przeznaczyć cztery średnie pensje - kwota wynosi bowiem prawie 29 tys. zł.

W porównaniu z poprzednim rokiem jest znacznie gorzej. Na koniec poprzedniego grudnia liczba dłużników była mniejsza o 19 tys., zaś kwota zobowiązań od tamtego czasu wzrosła o 4,9 mld zł.

Grzelczak: Część dłużników nie chce płacić

Jak powiedział w rozmowie z Strefą Biznesu prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, dostawcy mediów mają wewnętrzne regulacje dot. braku płatności i najczęściej po prostu odetną gaz lub prąd. Elastyczne podejście jest natomiast możliwe dzięki niskiej wysokości zaległości w bazie BIG IM.

Łączna ilość zaległości z tytułu opłat za media w Rejestrze Dłużników BIG IM to 7 mln zł. Według prezesa, najczęściej są to osoby które nie skorzystały m.in. z rozłożenia zaległości na raty lub będący w spirali zadłużenia.

Tagi: dług