BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Korek samochodowy na autostradzie A1 w kierunku Gdanska

East News, Zofia i Marek Bazak

Polacy zatrzymani we Francji przed wjazdem do Eurotunelu. Interweniowała ambasada

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polscy przewoźnicy utknęli na granicy francusko-brytyjskiej i nie zostali wpuszczeni do Eurotunelu. Powodem był dowodu świadczącego o wykupieniu testów na koronawirusa do wykonania drugiego i ósmego dnia w Wielkiej Brytanii. Finalnie okazało

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak rozwiązano sprawę

  • Co o całej sprawie mówią Polacy

  • Jak do całej sprawy odniosła się Ambasada RP w Londynie

Polacy utknęli na granicy

"Polscy przewoźnicy skarżą się, że nie zostali wpuszczeni dzisiaj rano do Eurotunnelu, byli zatrzymani na wiele godzin we Francji z powodu braku dowodu wykupienia testów do wykonania 2 i 8 dnia w UK. Przewoźnicy są zwolnieni z tych testów" - napisała na swoim Twitterze Anna Raczkowska, dziennikarka Radia Zet.

Kwestia testów wzbudziła sprzeciw u kierowców oraz przewoźników, ponieważ według brytyjskiego prawa są oni zwolnieni z tego obowiązku. Kierowcy na granicy stoją od 4 rano. Celnicy zażądali od nich dowodu zakupu testu na koronawirusa.

- Celniczka nie dała dojść do słowa, powiedziała, że musimy mieć test, i tyle. Francuska policja mówiła nam, że Brytyjczycy są szurnięci, że to niemożliwe - relacjonuje pan Mariusz, kurier stojący przed Eurotunelem.

Pan Mariusz opowiada, że do tej pory do Wielkiej Brytanii wjeżdżał bez testów. Jakby tego było mało, pakiet wymaganych testów kosztuje 210 funtów brytyjskich, czyli ok. 1100 zł.

[EMBED-11]

Ambasada o Polakach stojących na granicy

Oprócz polskich kierowców do Eurotunelu nie mogli wjechać również kierowcy z Rumunii i Litwy - informuje Business Insider.

Redakcja Radia Zet skontaktowała się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Londynie. Niestety, ale informacji, które byłyby przydatne dla Polaków nie udało się usłyszeć, bowiem ambasada odpowiedziała: - Jednak się okazuje, że te testy dotyczą wszystkich, nie wiem na jakiej podstawie prawnej, bazujemy na informacjach od Konsula oraz tym, co jest napisane na stronie Ambasady.

Na stronie rządu Wielkiej Brytanii widnieje informacja, że przewoźnicy spod rygorystycznych wymagań są wyłączeni. Międzynarodowi przewoźnicy nie mają obowiązku odbywania kwarantanny ani robienia testów.

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy przewoźnicy borykają się z problemem przy Eurotunelu. W grudniu 2020 r. Francja zakazała wjazdu ciężarówkom z Wielkiej Brytanii, co spowodowało wstrzymanie transportu.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pożar policja ogień podpalenie

Polska i Świat

Rosjanie podpalają wojskowe komendy uzupełnień. 22 września 2022 - zaczynają się poważne bunty

Czytaj więcej >
Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi

Polska i Świat

Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

Czytaj więcej >
Putin

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rosjanie zaczęli wychodzić na ulice

Czytaj więcej >
FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >