BiznesINFO.pl
pixabay, Capri23auto

pixabay, Capri23auto

Podział Mazowsza nie będzie dokonany. Przynajmniej póki co

30 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Podział Mazowsza to jeden z mocniejszych punktów na mapie PiS-u. Wygląda na to, że rząd będzie musiał odłożyć swoje dalekosiężne plany na przyszłość. Wszystko przez pandemię oraz unijny Fundusz Odbudowy. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego PiS chce podziału Mazowsza

  • Dlaczego plany zostały przełożone

Mazowsze bez zmian

Prawo i Sprawiedliwość od dawna zapowiadało podział województwa mazowieckiego. W jednej z lokalnych rozgłośni radiowych Marek Suski, poseł z ramienia partii rządzącej zapowiadał, że zmiany wynikające z podziału administracyjnego będą dobre dla Radomia.

Jak się później okazało, ów Radom, znany z pustego lotniska, miał być stolicą Mazowsza. PiS zmiany argumentował sprawiedliwością podziału środków unijnych. Politycy wskazywali, że obecnie większość pieniędzy trafia do Warszawy.

Mazowsze w znanym kształcie

Tymczasem przeciwnicy projektu tłumaczyli, że nowy podział administracyjny ma umożliwić PiS-owi zwycięstwo w kolejnych wyborach. Wskazywali, że dziwny podział gmin i powiatów oraz sławny "obwarzanek" to działanie na rzecz korzystniejszego liczenia głosów.

Tymczasem okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie odłoży swoje plany na później. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że rządzący zrezygnują z tego działania w tej kadencji Sejmu.

Źródło gazety tłumaczy, że pierwszym powodem jest pandemia koronawirusa, a drugim nowa perspektywa finansowa, czyli unijny Fundusz Odbudowy. Jednocześnie sama partia również nie ma klarownego planu w kwestii ewentualnego podziału Mazowsza.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

RadomPolskaPiS

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Oszustwo na „policyjną” akcję. 94-latek przekazał w reklamówce 652 tys. zł

Czytaj więcej >
Canva / trevmo64

Polska i Świat

Koniec browaru w Leżajsku. Powodem reorganizacja firmy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się nowe świadczenie. Dostaną rodziny poległych mundurowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Chciała zaadoptować kota. W efekcie straciła 760 tys. dolarów

Czytaj więcej >
Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >