BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Podatek od psa jest obowiązkiem. Na zapłacenie masz 2 miesiące

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Podatek od psa to danina, którą regulują przepisy samorządowe. Teoretycznie termin uiszczenia opłaty minął 30 kwietnia, ale warto znać jeden wyjątek. Szczególną uwagę muszą zwrócić ci, którzy dopiero kupili czworonożnego przyjaciela.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek od psa

  • Od czego zależy jego wysokość

  • W jaki sposób uiścić daninę

Podatek od psa, czyli jak zapłacić za pupila

Podatek od psa to danina, która pozostaje regulowana w obrębie przepisów władz gminy. W związku z tym część Polaków zobowiązana jest do jej uiszczania, natomiast inni nawet o niej nie słyszeli.

Podatek od psa należy uiszczać m.in.: w Krotoszynie, Łomży, Koninie i Krakowie. Opłaty za psa nie zapłacimy w stolicy Polski - Warszawie, Poznaniu, Kaliszu, czy Gnieźnie. Ile zatem wynosi podatek od psa?

Ministerstwo Finansów nie reguluje stawek podatku od psa, jednakże narzuca jego górny limit, który w 2021 r. wynosi 130,30 zł i jest niemal 5 zł wyższy niż przed rokiem. Władze gminy mogą uzależnić wysokość podatku od wielu czynników, m.in.: rasy psa, tego, czy jest on uznawany za niebezpieczną, czy wielkości psa.

Istotnym jest, że podatek od psa uiszczany jest od jednego pupila. Jeżeli w domu mamy ich więcej to kwota podatku zostanie pomnożona przez ich ilość. Zatem możemy zapłacić znacznie więcej niż owe 130,30 zł.

Podatek od psa i wyjątkowy przypadek

Osoby, które są zobligowane do płacenia podatku od psa, a nie wiedzą ile ten wynosi mogą znaleźć tę informację na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) oraz w urzędzie gminy. Warto pamiętać, że obowiązują także różne terminy płatności podatku od psa.

Co do zasady podatek od psa należało uiścić do 30 kwietnia 2021 r., jednakże jak powszechnie wiadomo, psy nie rodzą się tylko na wiosnę. Osoby, które nabyły pupila po 30 kwietnia mają dwa miesiące na zapłacenie podatku.

Co więcej, pełną kwotę podatku od psa płacimy, gdy urodzi się on do 30 czerwca br. Jeżeli nastąpi to po tym czasie, płacimy połowę. Ustawa przewiduje także szereg zwolnień z opłaty. Kto nie musi płacić?

Z podatku od psa zwolnione są osoby niepełnosprawne, osoby korzystające z pomocy psa asystującego, seniorzy po 65. roku życia, osoby objęte podatkiem rolnym od gospodarstw rolnych oraz dyplomaci i konsulowie.

Pieniądze z podatku przeznaczane są na rzecz opieki nad zwierzętami, np.: utrzymanie schronisk.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >