BiznesINFO.pl
debt-1376061 1280

https://pixabay.com/pl/illustrations/d%C5%82ug-po%C5%BCyczki-1376061/

Podatek katastralny pomógłby załatać dziurę w budżecie. Ale jego wprowadzenia nie należy spodziewać się szybko

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Przemysław Puch

Wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego za samo posiadanie nieruchomości przyniosłoby bardzo pokaźne wpływu do budżetu Państwa. Ale taki sposób opodatkowania właścicieli mieszkań, domów i działek jest kwestią także polityczną, więc w najbliższym czasie nie należy spodziewać się wdrożenia takiego rozwiązania.

Obecnie, na skutek rozbudowanego jak nigdy wcześniej systemu transferów socjalnych, jak również wsparcia gospodarki mocno osłabionej na skutek obostrzeń wprowadzonych przez rząd w ramach walki z pandemią Covid19, deficyt budżetu państwa, zapisany w ustawie budżetowej na br., wynosi 82,3 mld zł, a całego sektora finansów publicznych może być jeszcze wyższy (znaczna część wydatków została przesunięta do tzw. funduszy celowych, takich jak Fundusz Solidarnościowy, Polski Fundusz Rozwoju, czy Bank Gospodarstwa
Krajowego).

Rosnące długi

Tak wysokie, jak nigdy wcześniej, wydatki powodują niepokój ekonomistów obawiających się o przyszłość zarówno polskiej gospodarki, jak i budżetów gospodarstw domowych. Zaciągnięte długi trzeba będzie kiedyś spłacić, co można zrobić jedynie podnosząc podatki.

O możliwości wprowadzenia w Polsce daniny katastralnej mówi się od lat, szczególnie wtedy, gdy okazuje się, że budżet Państwa, tak jak obecnie, świeci pustkami. Podatek katastralny
jest należnością do fiskusa płaconą przez właścicieli nieruchomości (domów, mieszkań, działek) za samo ich posiadanie.

Różnice podstawowe

Obecnie obowiązuje w Polsce podatek od nieruchomości liczony od zajmowanej powierzchni mieszkań, domów i ziemi. Płacony on jest na rzecz gminy, na terenie której taka nieruchomość się znajduje (z wpływów z tej daniny finansowane są niego między innymi rozmaite inwestycje publiczne, takie jak drogi).

Podstawą naliczania natomiast podatku katastralnego, formy daniny także od nieruchomości, jest natomiast nie ich powierzchnia, ale wartość rynkowa, co zupełnie zmienia skalę i wymiar takiego podatku. Tak jak obecnie właściciel średniej wielkości mieszkania w Warszawie płaci daninę w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset zł, rocznie, tak po wprowadzeniu podatku katastralnego odprowadzałby na konto fiskusa zapewne od kilkuset zł do kilku tys. zł.

Kataster na świecie

Podatek katastralny nie jest niczym nowym, obowiązuje w ogromnej większości krajów Unii Europejskiej, Polska jest wyjątkiem. Jego wysokość zazwyczaj wynosi około 1 proc. wartości nieruchomości, czasem nieco mniej (0,75-0,85 proc.), w krajach nadbałtyckich jego wysokość jest wyższa i wynosi około 3 proc. rocznie. Po wprowadzeniu w Polsce podatku katastralnego w wysokości 1 proc. właściciel średniej wielkości mieszkania w Warszawie o wartości rynkowej 500 tys. zł płaciłby rocznie 5 tys. zł, a właściciel gospodarstwa rolnego z domem i zabudowaniami o łącznej wartości 2,5 mln zł. musiałby każdego roku odprowadzać na konto fiskusa 25 tys. zł.

Podatki PiS

Obecna ekipa polityczna partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nie ma raczej, jak dowodzą jej dotychczasowe decyzje, skrupułów pod względem podnoszenia podatków. W ostatnich latach w Polsce zostało wprowadzonych wiele nowych tego rodzaju opłat, dużo innych, wcześniejszych, podniesiono.

Za rządów PiS został wprowadzony podatek bankowy, który do budżetu Państwa przynosi roczne wpływy w wysokości 4,8 mld zł, opłatę od torebek foliowych (1,4 mld zł), paliw (1,7 mld zł), daninę tzw. solidarnościową (1,2 mld zł). Od początku br. obowiązuje podatek handlowy (1,4 mld zł), opłata cukrowa (3 mld zł) i tzw. modowa (4 mld zł). Kolejne, takie jak podatek od reklam, który wzbudził sprzeciw świata mediów o niespotykanej dotychczas skali, są w przygotowaniu.

Tajemniczy anons

Na początku br. media obiegła wiadomość o rzekomych pracach Ministerstwa Finansów nad wprowadzeniem katastru w Polsce. Obserwatorów życia publicznego, przede wszystkim kwestii gospodarczych, na trop ten skierowało zamieszczone przez Ministerstwo Finansów ogłoszenie o naborze do pracy w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych. Do obowiązków nowych pracowników miało należeć „przygotowanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowo projektowanych danin oraz opracowanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym”.

Kilka dni później, na skutek „burzy medialnej”, resort opublikował wyjaśnienie, w którym stwierdził, że w Ministerstwie Finansów nie są obecnie prowadzone prace, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na ich wartości.

Wyjaśnienie, na pierwszy rzut oka, wygląda na stanowcze dementi. Ale, w rzeczywistości, wcale być nim nie musi. Być może takie prace nie są prowadzone obecnie, nie znaczy to jednak, że nie rozpoczną się na przykład za miesiąc.

Słabnąca prawica

Wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego jest jednak także kwestią polityczną. Dałoby, co prawda, pokaźne, być może łatające nawet dużą część deficytu, wpływy do budżetu, ale wzbudziłoby, z pewnością bardzo stanowczy sprzeciw elektoratu, szczególnie na terenach
wiejskich.

W świetle obecnych kłopotów koalicji rządowej tzw. Zjednoczonej Prawicy i jej słabnących notowań, w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać wprowadzenia takiego rozwiązania. Możliwe to jest najwcześniej po następnych wyborach do Parlamentu, ale kiedy się one odbędą (w terminie konstytucyjnym czy w trybie przyśpieszonym), obecnie nie
wiadomo.

Tagi:

finanse podatkiNieruchomości

Przemysław PuchAutor

Redaktor Przemysław Puch

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Finanse

Będzie wyższa waloryzacja emerytur. Powodem inflacja

Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >