BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Martwią Cię ceny żywności? Poczekaj aż wejdzie podatek handlowy...

23 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Podatek handlowy, który wejdzie w życie na początku przyszłego roku, nie pozostanie bez wpływu na ceny w sieciach handlowych. Z dużym prawdopodobieństwem przedsiębiorstwa przesuną ciężar podatku na barki konsumentów.

Podatek handlowy zagrożeniem dla konsumentów?

Podatek handlowy w założeniu wyrównywać szanse między polskim a zagranicznym handlem na rynku, jednak w efekcie uderzy po prostu w tych, którzy nie mają jak się bronić, w najuboższych konsumentów. Podatek od sieci handlowych, rosnąca inflacja i drożejąca żywność - przyszły rok nie zapowiada się optymistycznie.

Gwałtownie drożejąca żywność podbija inflację. Jak podaje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. wzrosły o 2,9%, podczas gdy w czerwcu wskaźnik ten wyniósł 2,6%. Jak wynika z danych Credit Agricole, lipcowa inflacja osiągnęła najwyższy poziom od października 2012 r. – 3,4%. Mimo to przewiduje się, że dynamika wzrostu żywności w kolejnych miesiącach nieco spowolni. Niestety wraz z nowym rokiem konsumenci będa musieli stawić czoła kolejnemu problemowi - podatkowi handlowemu, który z pewnością nie pozostanie bez wpływu na ceny w sieciach handlowych.

Analitycy biją na alarm

Podatek handlowy ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Według analityków, nie będzie on obojętny dla cen w sieciach handlowych.

Podatek od handlu niesie szereg negatywnych konsekwencji dla branży i polskich konsumentów. Podatek od handlu uderzy w budżet polskich rodzin. Ceny pójdą jeszcze mocniej w górę, przy rekordowym wzroście w ostatnim czasie. Podatek spowoduje wzrost cen, gdyż pracując na bardzo niskich marżach firmy handlowe nie udźwigną tej daniny. Skończy się tania żywność w naszym kraju, przez co ucierpi najuboższa część społeczeństwa – pisze w komunikacie Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Podatek handlowy będzie miał głównie przełożenie na ceny produktów żywnościowych, z uwagi na niższą marżę w tego typu jednostkach i możliwość przełożenia podatku na klientów (bez istotnego wpływu na pozycję rynkową), w przeciwieństwie do innych rodzajów sklepów wielkopowierzchniowych (tam możliwe jest przesunięcie części sprzedaży do Internetu) – cytuje Marcina Czaplickiego, ekonomistę PKO BP portal DlaHandlu.

Ustawa wprowadzająca podatek handlowy weszła w życie 1 września 2016 roku, ale po kilkunastu dniach Komisja Europejska wszczęła postępowanie w jego sprawie, ponieważ miała obawy, że ustawa ma na celu faworyzowanie mniejszych sklepów, co mogło być uznane za pomoc publiczną. Gdy postępowanie uchyliło konieczność zawieszenia podatku, zdecydowano, że 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >