podatek handlowy
Pixabay/ccipeggy
Autor Paulina Musianek - 23 Sierpnia 2019

Martwią Cię ceny żywności? Poczekaj aż wejdzie podatek handlowy...

Podatek handlowy, który wejdzie w życie na początku przyszłego roku, nie pozostanie bez wpływu na ceny w sieciach handlowych. Z dużym prawdopodobieństwem przedsiębiorstwa przesuną ciężar podatku na barki konsumentów.

Podatek handlowy zagrożeniem dla konsumentów?

Podatek handlowy w założeniu wyrównywać szanse między polskim a zagranicznym handlem na rynku, jednak w efekcie uderzy po prostu w tych, którzy nie mają jak się bronić, w najuboższych konsumentów. Podatek od sieci handlowych, rosnąca inflacja i drożejąca żywność - przyszły rok nie zapowiada się optymistycznie.

Gwałtownie drożejąca żywność podbija inflację. Jak podaje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. wzrosły o 2,9%, podczas gdy w czerwcu wskaźnik ten wyniósł 2,6%. Jak wynika z danych Credit Agricole, lipcowa inflacja osiągnęła najwyższy poziom od października 2012 r. – 3,4%. Mimo to przewiduje się, że dynamika wzrostu żywności w kolejnych miesiącach nieco spowolni. Niestety wraz z nowym rokiem konsumenci będa musieli stawić czoła kolejnemu problemowi - podatkowi handlowemu, który z pewnością nie pozostanie bez wpływu na ceny w sieciach handlowych.

Miliony Polaków będą kupować w Lidlu jeszcze taniej, wszystko dzięki prostemu rozwiązaniuMiliony Polaków będą kupować w Lidlu jeszcze taniej, wszystko dzięki prostemu rozwiązaniuCzytaj dalej

Analitycy biją na alarm

Podatek handlowy ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Według analityków, nie będzie on obojętny dla cen w sieciach handlowych.

Podatek od handlu niesie szereg negatywnych konsekwencji dla branży i polskich konsumentów. Podatek od handlu uderzy w budżet polskich rodzin. Ceny pójdą jeszcze mocniej w górę, przy rekordowym wzroście w ostatnim czasie. Podatek spowoduje wzrost cen, gdyż pracując na bardzo niskich marżach firmy handlowe nie udźwigną tej daniny. Skończy się tania żywność w naszym kraju, przez co ucierpi najuboższa część społeczeństwa – pisze w komunikacie Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Podatek handlowy będzie miał głównie przełożenie na ceny produktów żywnościowych, z uwagi na niższą marżę w tego typu jednostkach i możliwość przełożenia podatku na klientów (bez istotnego wpływu na pozycję rynkową), w przeciwieństwie do innych rodzajów sklepów wielkopowierzchniowych (tam możliwe jest przesunięcie części sprzedaży do Internetu) – cytuje Marcina Czaplickiego, ekonomistę PKO BP portal DlaHandlu.

Ustawa wprowadzająca podatek handlowy weszła w życie 1 września 2016 roku, ale po kilkunastu dniach Komisja Europejska wszczęła postępowanie w jego sprawie, ponieważ miała obawy, że ustawa ma na celu faworyzowanie mniejszych sklepów, co mogło być uznane za pomoc publiczną. Gdy postępowanie uchyliło konieczność zawieszenia podatku, zdecydowano, że 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie.

Resort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzyResort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Piotr Woźniak-Starak nie żyje. Dziś rano wyłowiono jego ciało "Potwierdził się najgorszy scenariusz"

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News