Podatek cukrowy wzrost cen
Unsplash.com Mehrad Vosoughi
Autor Konrad Karpiuk - 2 Stycznia 2021

Nowy podatek może doprowadzić do monstrualnej podwyżki cen 2 produktów. Zapłacisz więcej o połowę

Podatek cukrowy został wprowadzony wraz z początkiem 2021 roku. Od teraz producenci muszą płacić za każdy wprowadzony do obrotu napój zawierający cukier, lub słodziki. W efekcie podrożeją dwa produkty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są stawki podatku cukrowego
  • Jakie produkty głównie podrożeją
  • O ile wzrosły już ceny

Podatek cukrowy w 2020 roku. Poważny wzrost cen

Podatek cukrowy obejmuje napoje słodzone takie jak Coca-Cola, czy Sprite, ale także energetyczne, oraz alkohol sprzedawany w "małpkach" (butelkach poniżej 300 ml). Rząd tłumaczył, że wprowadzenie opłaty to forma walki z otyłością i alkoholizmem i jest formą dbania o zdrowie Polaków.

- Promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych, poprawa jakości diety przez ograniczenie w niej środków spożywczych niezalecanych do nadmiernego spożycia, a także wspieranie, mającej pozytywny wpływ na zdrowie, aktywności fizycznej dzieci i młodzieży - pisał rząd o celach ustawy.

Wysokość podatku cukrowego

Opłata stała wynosi 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Jeśli zawartość cukru jest wyższa niż 5 gramów na 100 ml, trzeba dopłacić po 5 groszy za każdy litr. Ponadto za substancje aktywne, takie jak kofeina, czy tauryna są opodatkowane według stawki 10 groszy/litr.

Podatek cukrowy zawiera także opłatę wysokości 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu w butelkach o objętości do 300 ml. Przykładowo za butelkę 100 ml wódki 40 proc. opłata wynosi złotówkę, a w wypadku "małpki" 250 ml wina 14 proc. 88 groszy. Choć na to wielu producentów znalazło sposób.

Już niebawem wielu Polaków znajdzie specjalne wezwanie w swojej skrzynce. Powód będzie zaskoczeniemJuż niebawem wielu Polaków znajdzie specjalne wezwanie w swojej skrzynce. Powód będzie zaskoczeniemCzytaj dalej

Spodziewany wzrost cen dwóch produktów

Jak wskazuje ekonomista Credit Agricole, Jakub Olipra przy założeniu przerzucenia podatku cukrowego na konsumentów, zarówno alkohol w "małpkach", jak i napoje słodzone będą droższe nawet o 45 proc. Tak więc zapłacimy prawie o połowę więcej.

- Podatek cukrowy może doprowadzić do likwidacji firm produkujących napoje słodzone, w szczególności kiedy te przegrają walkę o klienta z firmami o silniejszej pozycji rynkowej - mówił cytowany przez TVN24 Biznes, Przemysław Pruszyński sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Organizacje przedsiębiorców apelowały do wicepremiera Jarosława Gowina o przesunięcie wprowadzenia ustawy o rok. Ostatecznie im się to nie udało, więc w tym roku musimy spodziewać się sporych podwyżek.

Ceny produktów po wprowadzeniu podatku cukrowego

Wysokie ceny napojów słodzonych widać już w hurtowniach. Jak zauważyli właściciele firm, za produkty w sklepach Cash&Carry trzeba zapłacić znacznie więcej, niż jeszcze kilka dni temu, w 2020 roku.

Przykładowo w Eurocash, który zaopatruje sklepy ABC, za 2-litrową butelkę Coca-Coli przedsiębiorca zapłaci 8,70 zł brutto. Butelka 850 ml kosztuje aż 4,64 zł.

Wzrost cen odnotowano także w sieci sklepów Biedronka. Coca-Cola w butelce 1,75 l kosztuje obecnie 6,29 zł, przed podatkiem cukrowym płaciliśmy 4,35 zł. Pepsi o tej samej pojemności zamiast 4,29 zł jest wystawione w ofercie sklepu za 6,49 zł. Natomiast za butelkę 1,75 l Fanty zamiast 4,19 zł, zapłacimy 5,99 zł.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Nowy obowiązek wpisania do ewidencji, trafią do niej miliony nazwisk. Może także i twoje
  2. Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensji
  3. Do tej pory miałeś spokój, teraz spodziewaj się kontroli. ZUS zaczął już od nowego roku

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News