Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki w mailach. PKO BP ostrzega
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.02.2023 11:50

Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki w mailach. PKO BP ostrzega

PKO BP ulepsza system bankowości internetowej
Domena Publiczna

Największy polski bank od czwartku ostrzega swoich klientów przed najnowszym oszustwem, na które są oni narażeni. Podszywając się w mailach pod PKO, dołączają złośliwe oprogramowanie, które powoduje spore straty.

Tym razem oszuści spróbowali ponownie zaatakować przez wiadomości elektroniczne. Jednakże styl jest trochę inny niż w innych tego typu przypadkach.

Sposób “na wyciąg okresowy”

Jak informuje portal money.pl za PKO Bankiem Polskim, załącznik w takim mailu nosi nazwę “wyciąg okresowy 2023”. W treści maila natomiast znalazło się wyjaśnienie, że tenże wyciąg został spakowany w formacie .rar - właściciel jest proszony zatem o ściągnięcie go i wypakowanie na swój komputer.

Tyle, że zamiast pliku .pdf został spakowany plik .exe. Jeżeli ofiara nie ma włączonego pokazywania rozszerzeń plików przez system - a najczęściej tak właśnie jest - to uruchomienie tegoż skończy się utratą kontroli nad komputerem oraz utratą pieniędzy z konta bankowego.

Bank radzi, żeby pod żadnym pozorem ani nie ściągać załącznika, ani nie klikać w jakiekolwiek linki w takim mailu. Zaleca też sprawdzanie nadawców wiadomości.

To nie jest pierwszy raz

Okazuje się bowiem, że już na tym etapie można nabrać sporych podejrzeń. Jak wynika z informacji money.pl, wiadomość tego typu została wysłana z hiszpańskiego serwisu mailowego, a nie serwera PKO BP.

W ostatnich tygodniach CERT Polska ostrzegało przed podobnym wyłudzaniem danych. Oszuści podszywający się pod Krajową Administrację Skarbową, do wiadomości załączali link kierujący na fałszywą stronę internetową służącą do wyłudzania danych kont bankowych.