BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Poczta Polska winduje ceny do góry, a pracownicy zarabiają grosze

9 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ceny na poczcie rosną w bardzo szybkim tempie. Przesyłka za którą zapłacilibyśmy w 2015 r. 1,75 zł teraz będzie kosztować nas już 3,30 zł. Pomimo wzrostów cen na Poczcie ten sam trend nie przenosi się na inne firmy zajmujące się usługami kurierskimi. Ty

Przy takich wzrostach cen Poczta Polska może przestać być po prostu konkurencyjna względem innych usługodawców. 

Wzrost cen na Poczcie

Taka sama sytuacja jest w przypadku nadania przesyłki priorytetowej. Od 2015 r. cena wzrosła prawie o 2 zł, czyli prawie o 100%. Wyjasnienia tej sytuacji zarządał od Poczy Polskiej zarządał poseł PO Krzysztof Brejza, o czym też informował opinię publiczną za pomocą mediów społecznościowych. 

Na największe wydatki muszą przygotować się osoby, nadające przesyłki priorytetowe polecone. Najmniejsza kosztuje w tej chwili 8,40, ale jej waga nie może przekraczać 500 g. Cięższe przesyłki i paczki kosztują już 8,70. Jeśli natomiast chcemy wysłać coś o wadze pomiędzy 1 kg a 2 kg, musimy wydać aż 18,30 zł - pisze dzisiaj portal money.pl. 

Zapytana o powód podwyżek rzecznik firmy odpowiedziała tak: Wiąże się to z koniecznością zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństw i dostępności do usług dla wszystkich Polaków. To z kolei oznacza, że Poczta Polska ponosi wysokie koszty utrzymania sieci placówek i logistyki, ich wzrost przekłada się na wzrost cen. W przeciwnym wypadku świadczenie usług przestanie być rentowne.

Należy w tym miejscu zastanowić się, na co zdecyduje się Poczta Polska w przypadku gdy jej pracownicy wywalczą podwyżki pensji. Ciągły wzrost cen usług pocztowych w porównaniu z ich stojącymi w miejscu zarobkami pozwala zadać pytanie, o ile znowu podwyższy się cena usług pocztowych. W pewnym momencie ceny mogą osiągnąć taki poziom, że dochody Poczty zamiast rosnąć, to zaczną spadać, a to będzie oznaczało rychłe zwolnienia wielu pracowników.

undefinedundefinedundefined

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >