BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

PKO BP na celowniku cyberprzestępców. Stworzyli niemal identyczną aplikację banku

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Klienci PKO BP znaleźli się na celowniku oszustów. Tym razem na baczności muszą trzymać się użytkownicy aplikacji iPKO. Fałszywa aplikacja PKO BP ma pomóc złodziejom w wykradaniu haseł do bankowości internetowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób oszuści zasadzają sidła na klientów PKO BP

  • Jakie podmioty alarmują przed oszustwami

  • Na co należy zwrócić uwagę

PKO BP i jego klienci na celowniku

Klienci PKO BP są w niebezpieczeństwie - grzmi zespół cyberbezpieczeństwa KNF oraz CERT Polska. "W sieci pojawiło się złośliwe oprogramowanie #alien podszywające się pod aplikację mobilną IKO, które wykrada hasła do bankowości internetowej" - napisał zespół KNF na swoim Twitterowym koncie.

Adres witryny do złudzenia przypomina ten, którym posługuje się PKO BP, jednakże nie wolno dać się zmylić. Bankowość elektroniczna banku PKO BP znajduje się pod adresem ipko.pl, natomiast pod linkiem iko.pkobp.pl znajdziemy jedynie szczegóły dotyczące aplikacji. Nie można zalogować się na aplikację iPKO przez przeglądarkę.

Adres fałszywej domeny PKO BP od razu wyśledziło Cert Orange Polska, które na bieżąco monitoruje bezpieczeństwo w internecie i powiadamia o potencjalnym zagrożeniu.

"Została utworzona tydzień temu u niemieckiego registrara EPAG (lubiany przede wszystkim przez szajki zakładające fałszywe sklepy). Rzut oka na Whois domeny wskazuje status: "Trwa postępowanie wyjaśniające [REGISTERED, ze statusem clientHold/serverHold]", jednak strona jest jeszcze dostępna - z wyjątkiem sieci Orange Polska, gdzie schowaliśmy ją od razu za CyberTarczą" - napisano w komunikacie.

Oszuści wyłudzają pieniądze od klientów PKO BP

Celem oszustów jest przechwycenie danych do konta bankowego, a następnym krokiem będzie kradzież pieniędzy. Wszak za pomocą aplikacji iPKO możemy szybko dokonać przelewu, a nawet wziąć kredyt gotówkowy. Oszuści tylko czekają na takie okazje.

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Niedawno poinformował, że liczba użytkowników aplikacji iPKO przekroczyła 5 mln, a liczba logowań od 2013 roku wyniosła 2,9 mld. Business Insider zaznacza, że 1,15 mld miało miejsce zaledwie w 2020 r.

O oszustwach na swoich klientach niedawno informował Nest Bank. W tym przypadku oszuści namawiają klientów do ściągnięcia aplikacji na telefon mającej chronić ich oszczędności - w efekcie dzięki niej zdobędą wszystkie dane logowania w telefonie.

Nie tylko PKO BP, ale także inne banki przestrzegają przed instalowaniem aplikacji z nieznanych źródeł. Podmioty bankowe zawsze posiadają zweryfikowane aplikacje, a o wszelkich zmianach informują swoich klientów na bieżąco za pomocą maili, listów, komunikatów w aplikacji lub na stronie internetowej. Co więcej, pracownicy banków nigdy nie proszą o podanie wrażliwych danych, a zazwyczaj do weryfikacji potrzebują jedynie numeru klienta przyporządkowanego w momencie zawierania umowy.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PKP podróżowanie pociągami

Finanse

Odszkodowanie za opóźniony pociąg. Tłumaczymy, kiedy możemy oczekiwać rekompensaty od przewoźnika

Czytaj więcej >

Finanse

Ceny mieszkań lecą w dół. Deweloperzy przygotowali promocje na Black Week

Czytaj więcej >

Finanse

Wniosek o 300+. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze, musisz się pośpieszyć

Czytaj więcej >
Flickr/isoglosse/zdjęcie ilustracyjne

Finanse

Urząd Skarbowy wejdzie na konto bankowe, bez twojej wiedzy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

To już pewne. Emerytury w 2023 roku będą wyższe. Andrzej Duda podpisał ustawę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News. Warszawa, 22.06.20220. Konferencja prasowa minister rodziny, pracy i polityki spolecznej Marleny Malag oraz prezes Zakladu Ubezpieczen Spolecznych Gertrudy Uscinskiej. N/z: Gertruda Uscinska

Finanse

Prognozy. Budżet państwa może dopłacać więcej do funduszu ZUS

Czytaj więcej >