BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Chowanie domowych oszczednosci przez starsze osoby w miejscach znanych zlodziejom - w szafce pod ubraniami

Marek BAZAK/East News

Polacy masowo wycofują pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziej

11 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Od lutego bieżącego roku Polacy zdążyli wycofać z lokat ponad 64 mld zł. To pokłosie polityki finansowej Rady Polityki Pieniężnej, która w odpowiedzi na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa obniżyła stopy procentowe do rekordowo niskiego p

Polacy na masową skalę wycofują pieniądze z lokat bankowych

Jak donosi money.pl, w wyniku drastycznej obniżki stóp procentowych dokonanej przez Radę Polityki Pieniężnej banki obniżyły oprocentowanie lokat, przez co stały się one nierentowne. Biorąc pod uwagę szalejącą inflację ich realne oprocentowanie jest aktualnie ujemne, co oznacza, że lokata nie chroni już zgromadzonych na niej oszczędności przed stopniową utratą siły nabywczej. Nic zatem dziwnego, że Polacy masowo wycofują pieniądze z lokat bankowych i od lutego 2020 roku odpłynęło z nich ponad 64 mld zł. Szukające oszczędności banki nie przestają ciąć oprocentowania, a nawet wprowadzają dodatkowe opłaty, co nie zachęca klientów do dalszego trzymania oszczędności na lokatach. Czy jednak istnieją aktualnie sensowne alternatywy dla lokat?

Gdzie Polacy przenoszą swoje pieniądze w obliczu nierentowności lokat?

Według money.pl jedną z alternatyw dla lokat, ku której w obliczu ich skrajnej nierentowności w ostatnich miesiącach zwracają się Polacy są rachunki inwestycyjne. Zainteresowanie instrumentami finansowymi wśród Polaków nie jest jednak zbyt duże ze względu na nikłą wiedzę na ten temat w polskim społeczeństwie. Dodatkowym czynnikiem zniechęcającym Polaków do inwestowania jest awersja do ryzyka, które wiąże się z tym sposobem lokowania oszczędności. Mimo to pomiędzy lutym a sierpniem 2020 roku sytuacja zaczęła się powoli zmieniać.

- Zaobserwowano dużą liczbę otwieranych rachunków maklerskich, zakładanych także przez osoby, które nigdy nie były uczestnikami rynków finansowych - komentuje przywoływany przez money.pl dr hab. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Po ożywionym zainteresowaniem rachunkami inwestycyjnym w marcu i kwietniu w kolejnych miesiącach zaczęło ono jednak ponownie słabnąć. Wiele wskazuje na to, że duża część pieniędzy wycofanych pieniędzy została przez Polaków przeniesiona na zwyczajne rachunki bankowe, na których warunki finansowe są aktualnie porównywalne do tych na lokatach, ale pieniądze pozostają łatwiej dostępne.

Tagi:

pieniądzelokatainflacjaOszczędności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >