BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Chowanie domowych oszczednosci przez starsze osoby w miejscach znanych zlodziejom - w szafce pod ubraniami

Marek BAZAK/East News

Polacy masowo wycofują pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziej

11 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Od lutego bieżącego roku Polacy zdążyli wycofać z lokat ponad 64 mld zł. To pokłosie polityki finansowej Rady Polityki Pieniężnej, która w odpowiedzi na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa obniżyła stopy procentowe do rekordowo niskiego p

Polacy na masową skalę wycofują pieniądze z lokat bankowych

Jak donosi money.pl, w wyniku drastycznej obniżki stóp procentowych dokonanej przez Radę Polityki Pieniężnej banki obniżyły oprocentowanie lokat, przez co stały się one nierentowne. Biorąc pod uwagę szalejącą inflację ich realne oprocentowanie jest aktualnie ujemne, co oznacza, że lokata nie chroni już zgromadzonych na niej oszczędności przed stopniową utratą siły nabywczej. Nic zatem dziwnego, że Polacy masowo wycofują pieniądze z lokat bankowych i od lutego 2020 roku odpłynęło z nich ponad 64 mld zł. Szukające oszczędności banki nie przestają ciąć oprocentowania, a nawet wprowadzają dodatkowe opłaty, co nie zachęca klientów do dalszego trzymania oszczędności na lokatach. Czy jednak istnieją aktualnie sensowne alternatywy dla lokat?

Gdzie Polacy przenoszą swoje pieniądze w obliczu nierentowności lokat?

Według money.pl jedną z alternatyw dla lokat, ku której w obliczu ich skrajnej nierentowności w ostatnich miesiącach zwracają się Polacy są rachunki inwestycyjne. Zainteresowanie instrumentami finansowymi wśród Polaków nie jest jednak zbyt duże ze względu na nikłą wiedzę na ten temat w polskim społeczeństwie. Dodatkowym czynnikiem zniechęcającym Polaków do inwestowania jest awersja do ryzyka, które wiąże się z tym sposobem lokowania oszczędności. Mimo to pomiędzy lutym a sierpniem 2020 roku sytuacja zaczęła się powoli zmieniać.

- Zaobserwowano dużą liczbę otwieranych rachunków maklerskich, zakładanych także przez osoby, które nigdy nie były uczestnikami rynków finansowych - komentuje przywoływany przez money.pl dr hab. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Po ożywionym zainteresowaniem rachunkami inwestycyjnym w marcu i kwietniu w kolejnych miesiącach zaczęło ono jednak ponownie słabnąć. Wiele wskazuje na to, że duża część pieniędzy wycofanych pieniędzy została przez Polaków przeniesiona na zwyczajne rachunki bankowe, na których warunki finansowe są aktualnie porównywalne do tych na lokatach, ale pieniądze pozostają łatwiej dostępne.

Tagi:

pieniądzelokatainflacjaOszczędności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Rząd wprowadzi podatek katastralny?

Finanse

Zmiany w podatku od darowizn. Korzystający ze zbiórek i crowdfundingu muszą uważać

Czytaj więcej >
Podatki po nowemu od 1 lipca

Finanse

Podatkowy szok. Rozliczenia będą sprawdzianem dla Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Finanse

Od 1 lutego rusza składanie wniosków o 500 plus

Czytaj więcej >

Finanse

Mały ZUS plus dla przedsiębiorców. Dziś upływa termin składania wniosków

Czytaj więcej >

Finanse

Przez błąd w systemie ZUS wypłacał dwa świadczenia jednej osobie. Potem zażądał zwrotu pieniędzy

Czytaj więcej >
Podatek od psa funkcjonuje w ponad 400 gminach

Finanse

Dostaniesz nawet 36 120 zł i nic za to nie zapłacisz. Szykują się wielkie zmiany już za kilka miesięcy

Czytaj więcej >