BiznesINFO.pl
PGNiG-logo PGNiG-gaz-iberion

Biznesinfo

PGNiG pomoże z wymianą pieca. Olbrzymie dofinansowania, już można składać wnioski

4 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

PGNiG od 1 kiwetnia przyjmuje wnioski na dofinansowanie do wymiany źródła energii na kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. Program będzie działał do wyczerpania puli pieniędzy, jednak nie później niż do 31 grudnia 2022 r. Dobrze jest więc się spieszyć z wnioskiem.

PGNiG swoją ofertę kieruje do osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych i nadal ogrzewają swoje nieruchomości węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Dofinansowania mają objąć wymianę starego kotła na gazowy kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła.

Im starszy dom, tym więcej otrzymasz pieniędzy

W zależności od roku budowy budynku różni się wielkość dofinansowania. Program dofinansowań obejmuje budynki postawione do 2011 r.

Na wymianę pieca w budynku postawionym od 2008 do 2011 r. możemy otrzymać 541,78 zł dofinansowania do gazowego kotła kondensacyjnego i 1893,36 zł dofinansowania.

Najwięcej zyskają jednak osoby, którzy mieszkają w domach sprzed 1971 r. Decydując się na wymianę źródła ogrzewania mieszkańcy mogą otrzymać 1129,51 zł dofinansowania do kotła kondensacyjnego lub 3941,79 zł dofinansowania do pompy ciepła.

Kocioł kondensacyjny jakikolwiek, ale pompa ciepła od konkretnych dystrybutorów

PGNiG informuje, że w przypadku decyzji o zamnotowaniu kotła kondensacyjnego, w którym spalany jest gaz ziemny, dofinansowanie obejmie sprzęt od dowolnego sprzedawcy. Jedynym warunkiem jest minimalna klasa efektywności energetycznej - "A".

Inaczej sprawa ma się w przypadku pomp ciepła. Tutaj PGNiG wybrało konkretnych dystrubutorów, od których należy zamówić pompę ciepła. Są to: OZE-Biomar S.A., HelioExpert Spółka Akcyjna i Solgen Sp. z o. o., czytamy na stronie PGNiG.

Dofinansowania przyznawane są także na konkretny rodzaj pomp ciepła, a mianowicie na typu powietrze/woda, sprężarkową napędzaną elektrycznie o minimalnej klasie efektywności energetycznej - „A+”.

EN 01355731 0010

Polacy masowo kupują pompy ciepła. Nie chcą korzystać z ogrzewania gazowego

CZYTAJ DALEJ

Jak zdobyć dofinansowanie od PGNiG?

W celu skorzystania z dofinansowania na kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła należy wypełnić odpowiednie wnioski, które znajdują się na oficjalnej stronie PGNiG. Polski gigant energetyczny udostępił też całą instrukcję jak krok po kroku skorzystać z dodatkowych pieniędzy na montaż.

PGNiG przygotowało również specjalne pożyczki "Pełnym Oddechem" w ramach programu walki ze smogiem. O pieniądze można starać się w przypadku realizacji inwestycji mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Tagi:

PGNiGgaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Odwiedziny na polecenie rządu. W zbieraniu danych pomogą kominiarze

Czytaj więcej >

Energetyka

Złożono projekt komisji weryfikacyjnej ds. polityki energetycznej Polski. PiS chce zbadać rosyjskie wpływy

Czytaj więcej >
Morawiecki, obrady

Energetyka

Morawiecki: Polska musi w ekspresowym tempie dokonywać transformacji energetycznej z kopalnych źródeł energii w kierunku atomu i OZE

Czytaj więcej >
Tragedia na terenie elektrowni w Bełchatowie. Nie żyje 32-latek, który spadł z wysokości

Energetyka

Polski Instytut Ekonomiczny nie wyklucza powrotu do energii z węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen wybuduje w Polsce reaktor jądrowy. Daniel Obajtek podał datę

Czytaj więcej >

Energetyka

NIK skontrolowała biomasę. Widzi w niej potencjał dla produkcji energii

Czytaj więcej >