BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tajlandczyk zrobił zakupy na obiad. Wśród nich znalazł perłę wartą ponad 300 tys. zł
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:22

Tajlandczyk zrobił zakupy na obiad. Wśród nich znalazł perłę wartą ponad 300 tys. zł

Perła z targu owoców morza
Flickr/dave.see, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie znajdowała się perła

  • Na ile została wyceniona

  • Gdzie znaleziono podobne okazy

Rzadka perła znaleziona na targu owoców morza

Perła służy jako element zdobniczy od 6 tys. lat i występuje m.in. w Zatoce Perskiej, Zatoce Mannar, a także u wybrzeży Morza Czarnego i Ameryki Środkowej. Nic więc dziwnego, że odnalezienie skarbu w Tajlandii wywołało dość duże zdziwienie.

Szczęśliwcem okazał się 40-letni kierowca ciężarówki Monthian Jansuk, który wybrał się na targ owoców morza w prowincji Choburi, aby zrobić zakupy na obiad. Tego dnia planował zaserwować rodzinie ślimaki.

Interia podaje, że podczas posiłku jego syn natrafił na twardy element. - Moja rodzina i sąsiedzi oglądali kamień. Wszyscy zgodzili się, że jest to coś, z czym nigdy się nie spotkaliśmy. Miałem przeczucie, że może być to jedna z drogich pereł, ale musieliśmy się upewnić - przekazał w rozmowie z lokalnymi mediami mężczyzna, którego łupem padła perła.

Po tym nietypowym odkryciu Monthian Jansuk postanowił zgłosić się do specjalistów. Autentyczność okazu potwierdzili eksperci z narodowego instytutu kamieni szlachetnych i biżuterii. Daily Mail przekazuje, że perła ma kolor pomarańczowy i waży ok. 7 g.

Okazało się, że perła, znaleziona w skorupie ślimaka, którą mężczyzna kupił za 50 bahtów (ok. 6 zł), to wyjątkowo rzadki okaz. Wytwarza ją bowiem ślimak Melo Melo, który żyje w środowisku naturalnym. Eksperci szacują, że podobnych znalezisk może być zaledwie kilkaset na całym świecie.

Ile jest warta ta wyjątkowa perła? Znalezisko o 65 karatach zostało wycenione na ok. 3 mln bahtów (ok. 360 tys. zł). - Jestem szczęśliwy, że ją kupiłem. Ta perła może odmienić moje życie - przyznał Monthian Jansuk lokalnym mediom.

To już kolejna  perła na koncie Tajlandii w przeciągu zaledwie miesiąca

Skąd te pierwsze podejrzenia, że perła z targu może być wyjątkowym okazem? Monthian Jansuk nie ukrywa, że nadzieje na spory zysk rozbudziła w nim wiadomość o podobnym znalezisku kilka tygodni temu.

W ubiegłym miesiącu perła Melo padła łupem rybaka, który zbierał ostrygi na plaży w prowincji Nakhon Si Thammarat w Tajlandii. Perła jest w wielkości monety 10-pensowej. Daily Mail wskazuje, że szczęśliwiec to 37-letni Hatchai Niyomdecha. Jego perła, która waży niewiele ponad 7 g, jest warta prawie 10 mln bahtów (ok. 1,2 mln zł).

Jednak sprzedaż tego wyjątkowego okazu została opóźniona z uwagi na niepokojące doniesienia, do których dotarła policja. W trakcie imprezy, na którą mężczyzna zaprosił znajomych, aby świętować odnalezienie perły, funkcjonariusze odnaleźli tysiące tabletek doustnej metamfetaminy. Mężczyzna w dalszym ciągu zaprzecza, jakoby miał związek z tym procederem. Na razie przebywa w areszcie i oczekuje na dalszy bieg sprawy.