BiznesINFO.pl
mail-1707817 1280

Pełnomocnictwo pocztowe, czym jest? Dlaczego i kiedy warto go udzielić?

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Tomasz Majta

Udostępnij:

W życiu gospodarczym czy zawodowym niejednokrotnie zdarzają się wyjazdy służbowe
związane z wykonywanym zawodem lub działalnością gospodarczą. W sytuacji, gdy
listonosz nie zastanie adresata pod wskazanym adresem przesyłki, zostawi w skrzynce awizo. Przy takim obrocie sprawy, przesyłkę będzie trzeba odebrać na poczcie. Wówczas pomocne może okazać się pełnomocnictwo pocztowe, ponieważ zezwala ono na odbiór przesyłki upoważnionej osobie, bez względu na rodzaj przesyłki czy miejsce, w którym pełnomocnik mieszka. Jak go udzielić? Szczegóły wyjaśniamy w poniższym artykule.

Pełnomocnictwo pocztowe, w jaki sposób udzielić pełnomocnictwa pocztowego?

Aby udzielić pełnomocnictwa pocztowego innej osobie, osoba udzielająca pełnomocnictwo musi udać się osobiście do placówki poczty. Związane jest to z wymogiem, iż osoba
udzielająca pełnomocnictwa pocztowego musi popisać dokumenty w obecności pracownika placówki pocztowej. Obecność osoby, której pełnomocnictwo jest udzielane, nie jest konieczna w tej sytuacji, natomiast dane osoby, której pełnomocnictwo będzie udzielone, są obligatoryjne. W treści pełnomocnictwa powinny zostać zwarte informacje dotyczące imienia i nazwiska oraz numer dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby, której pełnomocnictwo zostanie udzielone. Pełnomocnictwo pocztowe może zostać udzielone na czas nieokreślony (do odwołania) bądź na czas określony, pierwsze rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze, o ile pełnomocnictwo udzielane jest osobie zaufanej. W treści pełnomocnictwa można wyróżnić, jakiego rodzaju przesyłek pełnomocnictwo dotyczy. W treści wskazać należy również,  jakiego adresu pełnomocnictwo pocztowe dotyczy, czyli pełnomocnik będzie w stanie odbierać przesyłki pocztowe skierowane tylko i wyłącznie na ten konkretny adres. W sytuacji, gdy adresów pocztowych jest więcej niż jeden, należy dla każdego adresu z osoba udzielić pełnomocnictwa pocztowego.

Pełnomocnictwo pocztowe, dlaczego odbiór przesyłki może mieć duże znaczenie?

W sytuacji, gdy listonosz pozostawił awizo, po odbiór adresowanej przesyłki należy udać się
do placówki pocztowej we wskazanym w awizo terminie. Uwaga! Nieodebranie przesyłki
może skutkować w niektórych przypadkach negatywnie, zdarza się, że nieodebrana przesyłka
traktowana jest jako doręczona. W sytuacji, gdy była to przesyłka z sądu bądź
urzędu, jej nieodebranie może mieć negatywny wydźwięk na prowadzoną sprawę np.
wskazany w niej termin upłynie. Warto mieć to na uwadze przy planowaniu dłuższego urlopu lub absencji w pracy. W momencie, gdy termin przesyłki upływa przed powrotem adresata, rozwiązaniem tej sytuacji z pewnością będzie udzielenie pełnomocnictwa pocztowego.

Pełnomocnictwo pocztowe, jak wygląda odbiór przesyłki przez pełnomocnika?             

Oryginalny dokument potwierdzający nadanie pełnomocnictwa pocztowego zostaje w placówce pocztowej. Należy jednak pamiętać, iż kopia oryginału może okazać się przydatna, jednak nie jest ona wymagana do okazania przy odbiorze przesyłki pocztowej. Pełnomocnik odbierając przesyłkę z placówki pocztowej powinien poinformować pracownika poczty o udzielonym pełnomocnictwie w tym zakresie, w dalszej kolejności pracownik poczty powinien zweryfikować w wykazie, czy faktycznie udzielenie pełnomocnictwa miało miejsce.

Pełnomocnictwo pocztowe, czy zawsze jest potrzebne?

Jeśli do placówki pocztowej z awizo uda się jeden z domowników adresata, posiadający ten sam adres zamieszkania (np. w dowodzie osobistym) to odbiór przesyłki będzie możliwy bez większych komplikacji, przesyłka zostanie wydana przez placówkę pocztową za okazaniem dokumentu. Problemem w takiej sytuacji może okazać się odbiór przesyłek sądowych. W takim obrocie sprawy, udzielone pełnomocnictwo „na kartce” przez adresata w niczym nie pomoże, pracownik poczty odmówi wydania takiej przesyłki nawet osobie spokrewnionej z adresatem. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest udzielenie pełnomocnictwa pocztowego - w innych okolicznościach pracownicy pocztowi będą odmawiać wydania przesyłki sądowej.


Pełnomocnictwo pocztowe, przesyłka nieodebrana w terminie pomimo posiadanego pełnomocnictwa
sądowego, co dalej?


Jeśli nikt z upoważnionych osób nie odebrał przesyłki w terminie to poczta po upływie
wyznaczonego terminu zwraca przesyłkę do nadawcy. W takiej sytuacji warto jak najszybciej ustalić, kto był nadawcą a także niezwłocznie skontaktować się z nim. Nadawcę można ustalić na poczcie po podaniu numeru przesyłki. Uzyskanie danych nadawcy samodzielnie nie jest możliwe, również uzyskanie tej informacji przez stronę internetową nie jest możliwe z racji tego, iż system poczty polskiej po podaniu numeru przesyłki wyświetla informację dotyczącą miejsca nadania (poczty z której przesyłka została nadana), a nie dane nadawcy.Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >