Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Paszport covidowy miał być od 1 lipca, ale rząd zmienił termin. Możesz pobrać już dzisiaj
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:23

Paszport covidowy miał być od 1 lipca, ale rząd zmienił termin. Możesz pobrać już dzisiaj

biznesinfo-1
Biznes Info

Unijne paszporty covidowe miały ruszyć już od 1 lipca. Tymczasem część Polaków będzie mogła pobrać go o wiele wcześniej za pomocą aplikacji mObywatel. Paszport covidowy ma umożliwić swobodne przekraczanie granic na terenie UE.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest paszport covidowy

  • Kiedy zostanie udostępniony w Polsce i w jakiej formie

  • W czym pomoże paszport covidowy

Paszport covidowy od poniedziałku

Dotychczas paszporty covidowe miały charakter wewnątrzpaństwowy. W przypadku, gdy chcieliśmy jechać za granice na krajowym paszporcie covidowym, mogliśmy napotkać problemy. Wszystko przez inną zawartość owych dokumentów.

Unia Europejska postanowiła wprowadzić własne paszporty covidowe dzięki czemu dokumenty zostaną ujednolicone. Dokument można otrzymać w formie papierowej, ale także elektronicznej za pomocą aplikacji mObywatel.

Unijne paszporty covidowe mają obowiązywać od 1 lipca, jednakże polski rząd udostępni je Polakom już 21 czerwca br. w poniedziałek - informuje portal money.pl. Niewątpliwie pomoże to tym Polakom, którzy wybierają się na zasłużone wakacje.

Paszport covidowy w aplikacji

Paszport covidowy z kodem QR ma pomóc w podróżowaniu po terytorium Unii Europejskiej. Polski UCC będzie dodatkowo posiadał zdjęcie pobrane z bazy dowodów osobistych po to, aby ułatwić identyfikację danej osoby.

Paszport covidowy będzie potwierdzeniem tego, że dana osoba nie stanowi zagrożenia dla innych. Dzięki dokumentowi zostaniemy m.in.: zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny lub konieczności wykonywania testu.

Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera ds. GovTech w rozmowie PAP zdradziła, że trwają rozmowy UE z WHO w sprawie poszerzenia inicjatywy paszportów covidowych. Z paszportów covidowych skorzystają nie tylko urlopowicze, ale również migranci zarobkowi.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]