BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

East News, Arkadiusz Ziolek

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Oszuści nie śpią, a tym razem próbują wyłudzić dane podszywając się pod Netflixa i PayPala. Przed wyłudzeniami ostrzega nawet KNF.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak działają oszuści

  • Co mają na celu wyłudzić

  • Jak się przed tym chronić

Netflix i Pay Pal na celowniku oszustów

Oszuści wyłudzający dane są coraz bardziej bezczelni w swoich działaniach. Po instytucjach publicznych i państwowych oraz podmiotach prywatnych, przyszedł czas na Netflixa i PayPala. Tym razem zaalarmowała sama KNF.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego KNF ostrzega przed metodą phishing stosowaną przez oszustów. Polega ona na stworzeniu takiego systemu, który pozwoli na wyłudzenie danych osobowych oraz danych do kart kredytowych.

KNF alarmuje, że cyberprzestępcy podszywający się pod Netflix wysyłają maile sugerujące konieczność opłacenia subskrypcji na platformie. W treści załączają fałszywy link, który przekierowuje do płatności. Jak nietrudno się domyśleć, koniecznością jest podanie danych do karty płatniczej. Następnie oszuści mają otwartą drogę do kradzieży.

Oszustwo także na PayPal

Oszuści postawili także na PayPala. Ten mail jest bardziej dramatyczny i może skłonić ofiarę do faktycznego kliknięcia w fałszywy link. Za pomocą adresu paypal@poliska.pl oszuści rozsyłają informacje o rzekomej transakcji w serwisie hazadrowym.

Wówczas otrzymujemy link do "zwrotu środków". Cel oszustwa na PaylPal jest dokładnie taki sam jak na Netflixa - uzyskanie danych do karty płatniczej.

Nie ma złotego środka na chronienie się przed oszustami. Eksperci podkreślają, aby nie klikać w nieznajome linki. W ochronie pomaga też tzw. poczta pantoflowa, czyli wzajemne informowanie się o działalności oszustów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

18.06.2018 Rosja Nizny Nowogrod Mistrzostwa Swiata w pilce noznej Grupa F Mecz Szwecja - Korea Poludniowa N/z kibice szwecji Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER --------------==========--------------- 2018 FIFA World Cup Group F Sweden vs Korea Republic on June 18, 2018 in Nizhny Novgorod, Russia. In the picture: kibice szwecji

Szwecja: Rząd jest nieugięty, meczu w barze do końca nie obejrzysz. Musisz wyjść na 20 minut przed końcem

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

KNFoszustwooszuści

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >

Twój portfel

Dojazd do pracy własnym samochodem a zeznanie roczne

Czytaj więcej >