BiznesINFO.pl > Twój portfel > Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:22

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.
East News, Arkadiusz Ziolek

Oszuści nie śpią, a tym razem próbują wyłudzić dane podszywając się pod Netflixa i PayPala. Przed wyłudzeniami ostrzega nawet KNF.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak działają oszuści

  • Co mają na celu wyłudzić

  • Jak się przed tym chronić

Netflix i Pay Pal na celowniku oszustów

Oszuści wyłudzający dane są coraz bardziej bezczelni w swoich działaniach. Po instytucjach publicznych i państwowych oraz podmiotach prywatnych, przyszedł czas na Netflixa i PayPala. Tym razem zaalarmowała sama KNF.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego KNF ostrzega przed metodą phishing stosowaną przez oszustów. Polega ona na stworzeniu takiego systemu, który pozwoli na wyłudzenie danych osobowych oraz danych do kart kredytowych.

KNF alarmuje, że cyberprzestępcy podszywający się pod Netflix wysyłają maile sugerujące konieczność opłacenia subskrypcji na platformie. W treści załączają fałszywy link, który przekierowuje do płatności. Jak nietrudno się domyśleć, koniecznością jest podanie danych do karty płatniczej. Następnie oszuści mają otwartą drogę do kradzieży.

Oszustwo także na PayPal

Oszuści postawili także na PayPala. Ten mail jest bardziej dramatyczny i może skłonić ofiarę do faktycznego kliknięcia w fałszywy link. Za pomocą adresu [email protected] oszuści rozsyłają informacje o rzekomej transakcji w serwisie hazadrowym.

Wówczas otrzymujemy link do "zwrotu środków". Cel oszustwa na PaylPal jest dokładnie taki sam jak na Netflixa - uzyskanie danych do karty płatniczej.

Nie ma złotego środka na chronienie się przed oszustami. Eksperci podkreślają, aby nie klikać w nieznajome linki. W ochronie pomaga też tzw. poczta pantoflowa, czyli wzajemne informowanie się o działalności oszustów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Polecane