Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wystarczy, że wpiszesz w internecie parę literek. Możesz stracić pieniądze z konta, wielu Polaków już się nabrało
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 03.09.2020 02:00

Wystarczy, że wpiszesz w internecie parę literek. Możesz stracić pieniądze z konta, wielu Polaków już się nabrało

Wielu Polaków nabiera się na oszustwo, chcąc wygrać smartfona marki Samsung.
https://xyuxyxuxixiu22.blogspot.com/2020/08/xuxixuixiii.html

Polacy dają się nabierać w Internecie, nie wiedząc, jak rozpoznać oszustwo

Jak podaje portal dobreprogramy.pl, Polacy pozostają wyjątkowo podatni na oszustwo w internecie. Co prawda czasem internetowe oszustwa przybierają na tyle wyrafinowaną postać, że faktycznie łatwo jest się "naciąć" i niepotrzebnie klikając w nadesłany link lub wyjawiając swoje dane narobić sobie kłopotów. W ostatnim czasie wielu Polaków straciło pieniądze w wyniku ataku "na inPost". Oszustwo polega na wysyłaniu ofiarom SMS-ów z informacją o przesyłce do odebrania. Po kliknięciu na załączony link następuje przekierowanie na stronę z aplikacją do pobrania, która ma rzekomo umożliwić odebranie przesyłki. Pobranie i zainstalowanie pliku umożliwia przestępcom wykradnięcie danych do logowania na konto bankowe i kradzież pieniędzy. Portal dobreprogramy.pl zwraca jednak uwagę na fakt, że przestępcy z powodzeniem stosują także mniej zaawansowane metody.

Oszustwo "na Samsunga" jest wyjątkowo prymitywne, ale działa

Jak donosi portal dobreprogramy.pl, sprawne oszustwo internetowe wcale nie musi bazować na zaawansowanych technologiach czy metodach - czasem przestępcom wystarczy naiwność internautów. Na Facebooku można natrafić na wpis strony "Aho Chin", w którym pojawia się informacja o możliwości wygrania smartfona marki Samsung. Smartfon ma powędrować do pierwszych 2 tys. osób, które utworzą w komentarzach pod wpisem pionowi napis SAMSUNG (po jednej literce na każdy komentarz). Post napisany jest prymitywnym językiem, sugerujący, że został automatycznie przetłumaczony z angielskiego na polski. Oto próbka: "Gratulujemy wczorajszym zwycięzcom, a teraz chcemy pomóc ludziom, którzy potrzebują rzeczy w swoich domach z powodu pandemii COVID-19. (...) Ta nagroda przeznaczona jest dla osób, które nigdy wcześniej nie zdobyły naszych nagród, jeśli wcześniej wygrałeś Samsung Electronics, trzymaj się z daleka od innych możliwości wygrania." Mimo to w krótkim czasie wpis zdobył ogromną popularność. 

W ciągu 6 godzin pod wpisem pojawiło się powyżej 9 tys. komentarzy. Jeśli przyjąć, że każda z udzielających się tam osób idąc za sugestią strony "Aho Chin" umieściła pod postem 7 wpisów z pojedynczymi literkami składającymi się na nazwę Samsunga, znaczyłoby to, że oszustwo przyciągnęło ok. 1300 użytkowników Facebooka skuszonych perspektywą wygrania smartfona. Jak sugeruje portal dobreprogramy.pl, duża liczba komentarzy pozwala zwiększyć zasięg posta, co jest dopiero wstępem do wyłudzania danych użytkowników. W treści wpisu znajduje się link do rejestracji. Gdy w niego klikniemy, zostaniemy poproszeni o podanie danych takich jak adres e-mail czy numer karty kredytowej wraz z zabezpieczającym numerem CCV2. Takie dane pozwolą oszustom wyczyścić nasze konto z pieniędzy. Niestety, wygląda na to, że wiele osób daje się nabrać na to oszustwo, bo gdyby taka metoda nie była popularna, nie byłaby też tak szeroko stosowana.

<