Jak uchronić przed inflacją swoje oszczędności?
Pixabay
Autor Julian Bakuła - 29 Lipca 2020

Fatalne informacje ws. oszczędności w bankach. Dużo tracimy i sporo ubywa z naszych kieszeni

W wyniku obniżenia podstawowych stóp procentowych przez RPP polskie banki wprowadzają niekorzystne dla swoich klientów zmiany. Pojawiają się nowe opłaty za usługi bankowe, a opłaty od dawna obecne wzrastają. Niemal do zera maleją także odsetki na lokatach. Wszystko to sprawia, że Polacy nie mają jak chronić swoich oszczędności.

Oszczędności przy zerowym oprocentowaniu lokat?

Pod koniec maja bieżącego roku w odpowiedzi na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa i gospodarczym lockdownem Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się na kontrowersyjny krok polegający na znacznym obniżeniu podstawowych stóp procentowych. Stopa referencyjna spadła z poziomu 0,5 proc., na jakim pozostawała od marca, do 0,1 proc. Jak komentowała Strefa Biznesu, była to decyzja podwójnie zaskakująca - zarówno ze względu na to, że obniżka została wprowadzona wcześniej, niż się tego spodziewano, jak i ze względu na skalę cięć.

Stopy procentowe osiągnęły historyczne minimum, stając się odczuwalne zarówno dla kredytobiorców - dla których przełożyły się na niższe raty kredytów - jak i dla posiadaczy lokat bankowych, którzy z kolei stali się ofiarami tej zmiany. Wynika to z faktu, że obniżenie stóp procentowych wymusiło na bankach obniżenie oprocentowania lokat, co poskutkowało niższymi odsetkami naliczanymi od zgromadzonych na nich oszczędności. Decyzja banków wynikała z potrzeby obniżenia spadku rentowności świadczonych usług bankowych. Oprocentowanie lokat w wielu przypadkach spadło niemal do zera, co postawiło pod znakiem zapytania sensowność dalszego korzystania z nich, zwłaszcza wobec obaw, że wprowadzone zostanie wręcz oprocentowanie ujemne, czyli właściwie - opłata za trzymanie pieniędzy na lokacie.

Zmiany dotyczące emerytur jeszcze nie są pewne. Jednak rząd zaciska pasa, seniorzy też będą musieli?Zmiany dotyczące emerytur jeszcze nie są pewne. Jednak rząd zaciska pasa, seniorzy też będą musieli?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje Ewa Tyburczyk
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

Opłaty bankowe pożerają nasze oszczędności

O ujemnym oprocentowaniu lokat żaden z polskich banków na razie nie mówi, ale pojawiły się już pierwsze podwyżki opłat oraz nowe opłaty za prowadzenie rachunków bankowych. - Podwyżki to kolejny element próby obrony rentowności przez banki, które tną też oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych, aby obniżyć koszty finansowania - mówi dla Rzeczpospolitej Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

Na łamach Biznes Info pisaliśmy już o rosnących opłatach za usługi bankowe. Podwyżki opłat zapowiadają prezes banku ING Brunon Bartkiewicz oraz prezes mBanku Cezary Stypułkowski. Wyższe oraz nowe opłaty za przelewy czy wypłaty z bankomatów i wpłaty pojawiły się już w BNP Paribas, Alior Banku i Credit Agricole. Zmiany te sprawiają, że trzymanie oszczędności na kontach bankowych staje się dla klientów coraz mniej rentowne.

Nagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepówNagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Kinga Domańska
  2. Tuż przed śmiercią Kotulanka wykonała telefon. Prawda na temat treści rozmowy zasmuca, wiadomo co powiedziała
  3. IMGW wydał pilne ostrzeżenie. Na południu Polski będzie niebezpiecznie
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
Niemcy błyskawicznie wykupują ze sklepów jeden produkt. Nawet w hurtowniach już pustkiNiemcy błyskawicznie wykupują ze sklepów jeden produkt. Nawet w hurtowniach już pustkiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News