BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Banknoty Narodowego Banku Polskiego

Marek BAZAK/East News

Nadchodzi droga jesień dla klientów banków. Opłaty jeszcze nigdy nie były tak wysokie

6 Września 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Opłaty za prowadzenie rachunków i usługi bankowe zdrożeją - nie pozostawia wątpliwości w rozmowie z Money.pl Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich, podkreślając, że muszą być one kompensowane brakiem przychodów odsetkowych.

Opłaty w bankach wzrosną

O tym, że klienci banków muszą liczyć się ze wzrostem opłat za prowadzenie rachunków czy usług bankowych eksperci alarmują co najmniej od kilku miesięcy, gdy Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na rekordową obniżkę stóp procentowych. Złudzeń w tej sprawie nie pozostawia również Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP). - 70 proc. przychodów banków to odsetki. Przy ograniczeniu rynkowych stóp procentowych i naturalnym stanie obniżonych marż, banki będą chciały realizować przychody, wprowadzając odpowiednio opłacane usługi. Stąd niektóre banki wycofują się z bezpłatnego prowadzenia kont, dokonywania operacji itd. - powiedział w programie "Money. To się liczy" wiceprezes ZBP. 

Kiciński podkreślił, że należy zrozumieć, że prowadzenie przedsiębiorstwa bankowego polega przede wszystkim na wypracowywaniu zysku. - Jeśli brakuje przychodów w formie przychodów odsetkowych, to będą one kompensowane wyższymi opłatami i prowizjami, ale przecież za usługi, które są świadczone. To trend, który już obserwujemy i zapewne będziemy widzieć też w przyszłości - tłumaczył wiceszef ZBP. 

Na uwagę prowadzącego rozmowę, że przez ostatnie  lata większość konsumentów przyzwyczaiła się, że znaczna część usług bankowych jest darmowa, Kiciński przyznał, że budowało to nowoczesność i konkurencyjność sektora bankowego wobec klientów, ale banki w ostatnich latach spotkały różnego rodzaju ograniczenia.

- Byliśmy dumni, że mamy bardzo dobrze funkcjonujący system płatności, mamy nowoczesne systemy pozwalające na przeprowadzanie transakcji w czasie rzeczywistym (90 proc. transakcji, które przeprowadzamy kartami to transakcje bezstykowe). Ale banki natrafiły na ograniczenia o charakterze regulacyjnym i podatkowym - podkreślił Kiciński, wskazując m.in. podatek bankowy. 

- Ograniczenia występują, więc trudno oczekiwać by banki miały korzystne warunki dla realizacji swojego biznesu. Jako Związek Banków Polskich uważamy, że pewne ograniczenia i obciążenia powinny zostać zniesione, by wykorzystywać potencjał sektora bankowego do rozwoju gospodarczego - dodał. 

<

Tagi:

Opłatakonta bankowe

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >