Opłata zaświadczenie spłaty kredytu
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki
Autor Konrad Karpiuk - 27 Grudnia 2020

Mogłeś nie wiedzieć, ale banki żądały po 3 tys. zł. Teraz ta sama opłata wynosi jedynie 50 zł

Za wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego obowiązywała dotąd opłata wysokości nawet 3 tys. zł. W końcu zainterweniował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Teraz klienci zapłacą za dokument jedynie 50 zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmienią się ceny za zaświadczenia z banku,
  • Dlaczego wprowadzono tak wysokie ceny,
  • Do czego może być nam potrzebny dokument.

Wysoka opłata za zaświadczenie z banku

Opłata za zaświadczenie o spłacie kredytu hipotecznegokosztowała niemałe pieniądze, bo nawet do 3 tys. zł. UOKiK wyjaśnia, że dokumenty wykorzystane są do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, ale przeszkodą do ich pozyskania często była właśnie cena.

- Wysokie opłaty mogły zniechęcać kredytobiorców do wytoczenia powództwa i stały się dla nich poważną barierą finansową. Co więcej, bez takiego zaświadczenia konsument nie byłby w stanie określić żądanej od banku kwoty z tytułu spłaconego częściowo kredytu i odsetek. Po podjętej w interesie kredytobiorców interwencji opłaty zostały znacząco zmniejszone - mówił Tomasz Chróstny z UOKiK.

Jak podaje urząd, jeden z działających w Polsce banków za przygotowanie zestawienia z 20 lat spłaty kredytu, życzył sobie kwotę 3 tys. zł. Mało tego, cena mogła być wyższa, bądź niższa w zależności od lat, które obejmowała dokumentacja. Po interwencji UOKiK niezależnie od czynników koszt wydania zaświadczenia będzie wynosił 50 zł.

W innym banku opłata za dokument wynosiła 300 zł i również zmalała do 50 zł. UOKiK informuje, że obecnie we wszystkich bankach za jeden egzemplarz zaświadczenia zapłacimy kwotę w przedziale od 50 do 200 zł.

Jedyne takie zgłoszenie na policję. W Wigilię donieśli na własnych sąsiadówJedyne takie zgłoszenie na policję. W Wigilię donieśli na własnych sąsiadówCzytaj dalej

- Prezes Urzędu nie kwestionował opłat pobieranych przez Bank Millennium oraz mBank, a BNP Paribas już przed wszczęciem postępowania wyjaśniającego podjął decyzję o rezygnacji z mechanizmu naliczania opłat, który uzależniał ich wysokość od długości wnioskowanego okresu - czytamy w komunikacie UOKiK.

Ponadto prezes urzędu nałożył karę wysokości 5 mln zł na Deutsche Bank (decyzja nie jest prawomocna). Zakończono także postępowanie wyjaśniające w sprawie BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, PKO BP, Raiffeisen Bank International AG.

W jakich sytuacjach może być nam potrzebny dokument?

Jak podaje portal Wprost Biznes, wysoka opłata za dokument była utrudnieniem skierowanym przeciw osobom, które brały przed laty kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Po wyroku TSUE w sprawie "frankowiczów" rozpoczął się wysyp batalii sądowych z bankami.

Cena dokumentu utrudniała także życie osobom, które z "frankowiczami" nie mają nic wspólnego. Jak wskazuje gazeta.pl, zaświadczenie o spłacie kredytu hipotecznego jest przydatne np. przy sporach sądowych dotyczących sprzedaży nieruchomości.

Może dojść do sytuacji, że nawet po spłaceniu należności, bank zapomniał dokonać wykreślenia hipoteki. Uzyskanie dokumentu pozwalało na znaczne przyśpieszenie procesu.

W celu uzyskania dokumentu można wystąpić zarówno w placówce, jak i drogą listowną, czy poprzez portal internetowy banku. Z reguły zaświadczenie jest wydawane w ciągu tygodnia.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Niedziela handlowa wypada coraz rzadziej. Dziś zakupy zrobisz, ale nie wszędzie
  2. Są przepisy, o których nikt nie pamięta. Ale mandat 350 zł zapamiętasz na długo
  3. Zapomnisz i zapłacisz aż 8400 zł. Od 1 stycznia kary dla kierowców ostro w górę
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News