BiznesINFO.pl
board-4862180 1920

https://pixabay.com/photos/board-chalk-business-agree-4862180/

Oferta pracy - jak poprawnie ją napisać?

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Małgorzata Młynarczyk

Udostępnij:

Rekrutacja pracowników może odbywać się na wiele sposobów, jednak najpopularniejszym z nich jest publikacja oferty pracy. Jak poprawnie napisać ogłoszenie i zachęcić potencjalnych pracowników do aplikacji? Na co warto zwrócić uwagę przy tworzeniu i publikowaniu oferty? 

Jakie informacje musi zawierać ogłoszenie o pracę?

Osoba poszukująca pracy najczęściej liczy na klarowne i jasne oferty, w których znajdzie odpowiedź na podstawowe pytania dotyczące przyszłego pracodawcy oraz posady. Nieczytelne, źle napisane anonse zmniejszają prawdopodobieństwo aplikacji. Nie zapominajmy, że już samo ogłoszenie świadczy w pewnej mierze o podejściu pracodawcy do przyszłych pracowników, warto więc, by było przemyślane i dobrze stworzone. Nie ma konkretnego wzoru, z którym zgodna powinna być publikowana oferta, jednak możemy wyszczególnić najbardziej istotne informacje, które powinny się w niej zawrzeć i układ, który jest czytelny:

 1. Informacja o firmie - ogłoszenia nie warto publikować anonimowo, znacząco zmniejsza to prawdopodobieństwo uzyskania dużego odzewu od chętnych. Na początku anonsu powinna znaleźć się krótka notka opisująca firmę, która prowadzi rekrutację,

 2. Informacja o poszukiwaniu pracownika na konkretne stanowisko,

 3. Dokładny opis stanowiska oraz zakres obowiązków osoby obejmującej daną posadę,

 4. Wymagania w stosunku do kandydata - należy określić jakie kwalifikacje, kompetencje czy umiejętności powinna posiadać osoba na danym stanowisku,

 5. Oferowane korzyści z tytułu uzyskanej pracy - opis gwarantowanych korzyści finansowych oraz niefinansowych; ujęta tu powinna zostać wysokość wynagrodzenia oraz dodatkowe benefity, takie jak prywatne ubezpieczenie zdrowotne, karty sportowe i wszelkie dogodności związane z pracą w firmie (zaczynając od warzywnych wtorków, przez możliwość pracy w zgranym teamie, kończąc na piłkarzykach w chill roomie czy możliwości pracy na home office),

 6. Informacja o dokumentach wymaganych do aplikacji i koniecznych do przesłania - określenie czy do procesu rekrutacji należy przystąpić wysyłając CV, list motywacyjny czy także życiorys, a także warto zaznaczyć, gdzie i do kiedy należy je wysyłać,

 7. Przypomnienie o zamieszczeniu w CV aktualnej klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych - „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).” lub „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.”

Dodatkowe informacje i kluczowe sformułowania zawarte w ofercie

Opublikowana oferta musi być zgodna z Kodeksem Pracy i nie może przejawiać dyskryminacji żadnego rodzaju. Pracodawca nie może bezpośrednio określić, jakiej osoby poszukuje na stanowisko. Nieodpowiednie będzie wskazanie, że poszukuje się konkretnie miłej kobiety przed trzydziestką lub spokojnego mężczyzny skupionego jedynie na pracy. Swoje preferencje można określić poprzez wypisanie cech, które będą cenne i mile widziane u przyszłego pracownika. Warto także położyć nacisk na konieczność posiadania niektórych kwalifikacji czy uprawnień poprzez dopisanie przy wymaganiach, które punkty są opcjonalne, a które obligatoryjne, by zmniejszyć ilość zgłoszeń, które nie spełniają naszych kryteriów. Jeśli rekrutacja jest kilkuetapowa lub istnieje konkretny sposób dalszego postępowania wobec osób, z którymi pracodawca chciałby nawiązać współpracę, także warto napisać o tym w ofercie.

Przykład oferty 

Restauracja „Florente” znajdująca się w sercu krakowskiej starówki poszukuje osoby na stanowisko:

Kelner/Kelnerka

Zadania:

 • profesjonalna obsługa klientów lokalu

 • obsługa baru

 • dbanie o czystość i porządek

 • sporządzanie rachunków i tworzenie rozliczeń

Wymagania:

 • komunikatywność

 • zaangażowanie i umiejętność pracy w zespole

 • umiejętność obsługi kasy fiskalnej

 • znajomość języka angielskiego (poziom min. C2)

Mile widziane:

 • doświadczenie w branży gastronomicznej

 • ukończony kurs baristyczny

 • status studenta

Oferujemy:

 • zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie

 • stawka godzinowa 21 zł/netto 

 • pracę w młodym, międzynarodowym zespole

 • premie za dobre wyniki pracy

Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres: florente@restauracja.pl do dnia zakończenia rekrutacji - 20.04.2021 r. Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, a następnie odpłatny dzień próbny w restauracji.

Prosimy o umieszczenie w CV klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).”.

Podobne artykuły

W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >
Będzie wolne w dniu szczepienia?

Praca

Czy jest szansa na wolne w dniu szczepienia? Pytamy resort pracy

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Redukcja miejsc pracy, obniżki pensji. Rzeczywistość w Polsce dużo gorsza niż na suchych liczbach

Czytaj więcej >
Emerytura stażowa wróciła podczas kampanii wyborczej

Praca

Kolejna obietnica polityków. Dzięki niej, aż 400 tys. Polaków mogłoby przejść na emeryturę znacznie wcześniej

Czytaj więcej >
Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >