Niesamowite odkrycie archeologów. Stal nierdzewna sprzed 1000 lat.
Wikimedia/Cybularny, (CC0 1.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 28 Września 2020

Archeolodzy po prostu padli na kolana. Odkrycie rzuca zupełnie inne światło na historię świata

Niesamowite odkrycie archeologów. Technologie, które uważamy za stosunkowo nowe i rewolucyjne mogły zostać wynalezione już wcześniej. Mowa o stali nierdzewnej, którą opatentowano dopiero nieco ponad sto lat temu. Okazuje się, że tego typu stop opracowano o wiele wcześniej - prawie 1000 lat temu. Gdyby wynalazek rozpowszechnił się już wtedy, historia świata mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

Odkrycie archeologów

Historia stali nierdzewnej sięga drugiej połowy XIX wieku. We Francji dokonano odkrycia, że stop żelaza i chromu chroni stal przed kwaśnymi substancjami i zapobiega jej korozji. Wynalazek opatentowali, nieco później, bo w 1913 roku, inżynierowie Kruppa.

Stal nierdzewna okazała się niezbędna w tworzeniu instalacji, przemyśle spożywczym, wykonywaniu zbiorników, konstrukcji stalowych i wiele innych. Archeolodzy odkryli jednak, że tego typu stopów dokonywano o wiele wcześniej niż moglibyśmy sobie to wyobrazić.

Niemcy masowo przyjeżdżają do Polski, by odwiedzić jedno miejsce. Trzeba dostawiać nawet specjalne autobusyNiemcy masowo przyjeżdżają do Polski, by odwiedzić jedno miejsce. Trzeba dostawiać nawet specjalne autobusyCzytaj dalej

Odkrycie naukowców dotyczy przedmiotu wykonanego ze stali tyglowej o niskiej zawartości chromu, znalezionego Iranie, na terenie wioski Czak Czak, w której znajduje się święta jaskinia wyznawców zaratusztrianizmu przekazała Interia. Mimo że odkryty stop nie jest idealnym odpowiednikiem dzisiejszej stali nierdzewnej, to wykazuje bardzo podobne właściwości.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ukradli mu 120 tys. zł. Sposób był banalnie prosty
2. Specjaliści biją na alarm. Mówią o "czerwonej lampce" dla ministerstwa zdrowia
3. Wykroczenia, o których nie miałeś pojęcia. Możesz dostać za nie surowy mandat

Powiew nowoczesności

- Badania te dostarczają nie tylko najwcześniejszych znanych dowodów na produkcję stali chromowej już w XI w.n.e., ale także dostarczają znacznika chemicznego, który może pomóc w identyfikacji artefaktów wykonanych ze stali tyglowej w muzeach lub zbiorach archeologicznych - powiedział cytowany przez Interię Rahil Alipour, archeolog z University College London.

Waloryzacja 2021. Resort podał konkretną kwotęWaloryzacja 2021. Resort podał konkretną kwotęCzytaj dalej

Mimo że Czak Czak nie jest w tej chwili wielkim ośrodkiem i wioska ożywa raz w roku w okresie czerwca, kiedy w miejsce kultu przybywa tysiące Zaratusztrian, według informacjach zgromadzonych w rękopisach z tamtego rejonu, Czak Czak był kiedyś ważnym i jedynym ośrodkiem produkcji stali w epoce perskiej.

Perskie narzędzia stalowe można podziwiać w muzeach na całym świecie. Odkrycie archeologów pokazuje, że jest do zbadania jeszcze mnóstwo zagadek, a z przedmiotów, które zdawałyby się nam symbolem współczesności, mogli korzystać nasi przodkowie.

Z kupnem mieszkania jeszcze się wstrzymaj. Niebawem będą aż 30 proc. tańszeZ kupnem mieszkania jeszcze się wstrzymaj. Niebawem będą aż 30 proc. tańszeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Play zwróci swoim klientom pieniądze. Zapadła ostateczna decyzja urzędu
  2. Bardzo ważny polityk zakażony koronawirusem. Jest oświadczenie
  3. ING podjęło bardzo ważną decyzję. Klienci mają powody do radości
  4. Sklepy chcą wycofać niezwykle popularny produkt. Finansowo wszyscy wyjdziemy na tym źle
  5. Dowodu już nie wyrobisz tylko przez internet. Powraca stanie w kolejce w urzędzie
  6. Nietypowa kontrola policyjna. Zatrzymany kierowca nie wiedział, że jego samochód się pali
Kapitalna akcja w Lidlu. Obkupisz się za półdarmo i jeszcze pomożesz potrzebującymKapitalna akcja w Lidlu. Obkupisz się za półdarmo i jeszcze pomożesz potrzebującymCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News