BiznesINFO.pl
pazdziernik-wt-biznesinfo

materiały partnera

Od czego zależy kurs korony czeskiej?

27 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Redakcja BiznesInfo

Udostępnij:

Waluta Czech dzięki krajowej gospodarce jest jedną z najbardziej stabilnych walut w Europie. Jej kurs nie ulega zbyt dużym wahaniom, ale od początku istnienia korona czeska jest w trendzie wzrostowym. Jest to także jedna z najmłodszych walut na naszym kontynencie. Dodatkowo, mimo że Czechy należą do Unii Europejskiej, to wcale nie spieszy im się do zamiany CZK na euro. Co warto wiedzieć o gospodarce naszych sąsiadów i ich walucie? Tego dowiesz się z lektury artykułu. 

Informacje o koronie czeskiej

Korona czeska, w skrócie CZK została wprowadzona do obiegu w 1993 roku, jednak jej historia jest znacznie dłuższa i powiązana z losami państwa. Wcześniej bowiem obowiązywała korona czechosłowacka. Zarówno przed II wojną światową, jak i w czasach komunistycznych. Przez pewien czas kurs korony czeskiej był sztywno ustalony z kursem euro na poziomie 27 CZK. Miało to na celu pobudzić inflacje w Czechach. Dzisiejsza korona czeska jest niezależna od innych walut. Kurs CZK jest ważny zarówno dla biznesu, który prowadzi interesy z Czechami oraz dla turystów jak i narciarzy. Aktualny kurs korony czeskiej możesz sprawdzić tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/czk-pln/. Jak pokazują wykresy, aktualnie cena 1 CZK wynosi ok. 0,18 zł. 

Motory napędowe czeskiej gospodarki

Jedną z największych krajowych gałęzi gospodarki czeskiej jest przemysł, który ma kluczowe znaczenie dla wyników kraju. Kraj ten ma zrównoważony bilans handlowy z niedużą nadwyżką eksportu. Może poszczycić się stabilną inflacją i walutą, nawet z przejściowymi problemami pandemicznym. Jednym z głównych partnerów handlowych Czech są Niemcy, ale nie oznacza to, że stosunki z innymi państwa UE są zaniedbane. 

Filarem przemysłu Czech jest przemysł maszynowy, który w tym kraju ma bardzo rozległą historię. Inżynieria mechaniczna, według danych z 2017 roku jest 3 branżą produkcji przemysłowej u naszych południowych sąsiadów pod kątem sprzedaży. 

Współpraca Polski i Czech jest bardzo ważna, a bliskość geograficzna ułatwia te stosunki. Republika Czeska przed 2017 rokiem zajmowała 3 miejsce pod względem udziału w polskim eksporcie. Aktualnie nie ma branży, w której nie mielibyśmy kontaktów handlowych z Czechami. Polska Agencja Inwestycji i Handlu uznaje większość sektorów za bardzo perspektywiczne. Wśród istotnych branży są wymieniane m.in. przemysł energetyczny, meblarski, petrochemiczny, produkcja pojazdów drogowych i kolejowych itd. 

Redakcja BiznesInfoAutor

Redakcja BiznesInfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ING, Pekao i wiele innych banków już zapowiedziało utrudnienia. Lepiej przygotować gotówkę

Czytaj więcej >

Finanse

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Czytaj więcej >
Banknoty 200 zł

Finanse

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Konieczny dla zachowania ciągłości wypłat

Czytaj więcej >
Pieniądze w portfelu

Finanse

Płaca minimalna szykowana do potężnego wzrostu. Rząd zapowiada dwa terminy waloryzacji

Czytaj więcej >
dotacja

Finanse

Jest zgoda na 3,9 miliarda złotych. Z Unii Europejskiej płyną pieniądze dla polskich rolników

Czytaj więcej >