Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowelizacja budżetu. Premier powiedział, dlaczego nastąpiły zmiany
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 09.06.2023 15:12

Nowelizacja budżetu. Premier powiedział, dlaczego nastąpiły zmiany

Mateusz Morawiecki
East News

Rząd przyjął w piątek nowelizację ustawy budżetowej na 2023 rok, informuje rmf24. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, rewizji ustawy budżetowej dokonano, aby zrealizować dodatkowe zobowiązania, jakie pojawiły się w ciągu roku. 

Nowelizacja ustawy budżetowej

Rząd przyjął w piątek nowelizację ustawy na bieżący rok. 

„Dzisiaj dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej, aby przeprowadzić dodatkowe nasze zobowiązania, jakie w trakcie roku zaistniały. Jednocześnie trzeba podkreślić, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania, wynikające z obietnic z 2019 r. i późniejszych, są realizowane i zostały uwzględnione w znowelizowanej ustawie budżetowej” – powiedział w piątek premier na konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że nowelizacja jest związana z takimi obszarami jak zrealizowanie porozumień z NSZZ Solidarność, rolnictwo i obronność. 

Nagrody dla nauczycieli

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zwróciła uwagę na podpisane porozumienie z NSZZ “Solidarność” - wskazała na wypłatę funduszu motywacyjnego, dodatków specjalnych, w tym 1125 zł brutto dla każdego nauczyciela szkolnego i przedszkolnego w ramach nagród specjalnych z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

Premiera zapytano, czy nauczyciele akademiccy również otrzymają podwyżki, na co powiedział, że oni otrzymali podwyżki “w innym cyklu, wcześniej, niż było zaplanowane”. Wyjaśnił, że różne grupy zawodowe mają podwyżki w nieco innych harmonogramach.

Dodatkowe środki mają także zostać przekazane jednostkom samorządu terytorialnego. Subwencja w wysokości 14 mld zł ma być wsparciem dla samorządowych budżetów po roku 2022, który miasta i gminy zamknęły deficytem przekraczającym 8 mld zł. 

Większy deficyt budżetowy

Minister finansów wyjaśniła, że po nowelizacji wydatki budżetu państwa wzrosną o ponad 20 mld zł, a deficyt wzrośnie o 24 mld zł.  Pierwotnie zakładano, że dochody wydatki państwa w 2023 roku wyniosą 672,7 mld zł, a dochody 604,7 mld zł. 

Premier Morawiecki mówił też, że jednocyfrowa inflacja “powinna pojawić się” w czwartym kwartale 2023 roku. 

Tagi: Pieniądze