BiznesINFO.pl
Dziennik Ustaw z nowym rozporządzeniem w sprawie podróżowania

Pexels/Gustavo Fring

Nowe zasady obostrzeń dla podróżujących. Wiemy, co ich czeka

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Dziennik Ustaw został uzupełniony o nowe rozporządzenie, z którym powinien zapoznać się każdy, kto w najbliższym czasie planuje podróże zagraniczne. Zmieniają się bowiem zasady kwarantanny. Osoby, które wracają ze strefy Schengen mogą jej uniknąć, pod war

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nowe rozporządzenie zawiera Dziennik Ustaw

  • Jakie są zasady dla podróżujących ze strefy Schengen i spoza niej

  • Od kiedy obowiązują

Dziennik Ustaw z nowym rozporządzeniem. Turyści ze strefy Schengen mogą uniknąć kwarantanny

W poniedziałek wieczorem Dziennik Ustaw został wzbogacony o nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii COVID-19. Dokument ma być odpowiedzią na wzrost zachorowań na koronawirusa w innych krajach.

- W związku z tym rząd zdecydował, aby ujednolicić i zmodyfikować zasady dotyczące kwarantanny zarówno jeżeli chodzi o transport, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transport lotniczy. Te zasady będą obowiązywały w dwóch obszarach, to znaczy w obszarze Schengen i obszarze poza Schengen - tłumaczył wprowadzenie nowych zasad rzecznik rządu Piotr Müller.

Na jakie zmiany powinny przygotować się osoby, które przybywają do Polski ze strefy Schengen? Portal bankier.pl podaje, że zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw dokumentem podróżni powracający z tych terenów mogą uniknąć kwarantanny, jeżeli przedstawią negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Badanie musi być wykonane co najmniej 48h przed przylotem. Można przedstawić zarówno test PCR, jak i antygenowy w języku polskim i angielskim. W przeciwnym razie trzeba odbyć 10-dniową kwarantannę. Do strefy Schengen należą 22 państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Lichtenstein, Szwajcaria i Norwegia.

Rozporządzenie umieszczone w Dzienniku Ustaw wskazuje, że identyczne zasady obowiązują obywateli, którzy przekraczają morski odcinek granicy Polski regularnym połączniem promowym oraz odcinek lądowy z: Czechami, Litwą, Niemcami i Słowacją. Dotyczy to wszystkich bez względu na rodzaj transportu. Zasady obejmują także osoby, które przekraczają taką granicę pieszo.

Od zasad, które znajdziemy w Dzienniku Ustaw, obowiązują jednak odstępstwa. - Te wyjątki, które obowiązywały, jeżeli chodzi o granice czeską i słowacką, czyli mówimy tutaj o obszarze Unii Europejskiej, będą one analogicznie stosowane do Niemiec, czy do Litwy. W związku z tym chociażby te osoby, które są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące, te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia one pozostają - wyjaśnił Müller.

Obowiązkowa kwarantanna dla niektórych podróżnych

Dużo bardziej surowe zasady dotyczą osób, które przybywają spoza strefy Schengen. Każdy podróżny, który powraca z takiego kraju musi odbyć kwarantannę. Z izolacji zwalnia go tylko wykonanie testu w Polsce. Nawet przedstawienie negatywnego wyniku badania z kraju, z którego przybywa, nie uratuje przed kwarantanną, gdyż nie będzie brane pod uwagę.

TVN24 donosi, że przed uciążliwymi skutkami zaostrzenia zasad już kilka dni temu ostrzegał wiceminister infrastruktury Marcin Horała. - Musimy ostrzec pasażerów, że będzie to się wiązało z wydłużonym czasem obsługi na lotnisku. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę Straży Granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość - oznajmił polityk.

W praktyce niektórzy obywatele przekraczający granicę Polski samolotem będą mieli możliwość wykonania testu na obecność koronawirusa jeszcze przed kontrolą Straży Granicznej. Jeżeli przed wejściem do strefy ogólnodostępnej nie będą dysponowali takimi badaniami to w trakcie spotkania z funkcjonariuszami, mają obowiązek przekazać wszelkie dane niezbędne do nałożenia kwarantanny - adres zamieszkania lub miejsca pobytu oraz numer telefonu kontaktowego.

Dziennik Ustaw wskazuje, że nie wszyscy muszą odbywać kwarantannę. Z tego obowiązku zwolnieni są także ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polski. Izolacja nie dotyczy także osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 dwiema dawkami dowolnego preparatu dopuszczonego do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Zwolnienie z kwarantanny nastąpi dopiero po przedstawieniu zaświadczenia o wykonaniu szczepienia.

Nowe rozporządzenie, do którego dostęp umożliwia Dziennik Ustaw, weszło w życie w nocy z poniedziałku na wtorek 29/30 marca. Zatem każdy, kto przybywa do kraju dopiero dzisiaj musi przestrzegać zmodyfikowanych zasad.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >