BiznesINFO.pl
KNF-siedziba KNF-komisja nadzoru finansowego-iberion

Biznes Info

Nowe ograniczenia dla kredytobiorców od KNF. Analizujemy.

6 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Kredyt hipoteczny jest ważnym zobowiązaniem finansowym. Dyscyplina finansowa, dotycząca analizy własnych miesięcznych wpływów i wydatków, powinna być podstawą decydowania o zamiarze zaciągnięcia kredytu. Sprawdź, co przygotował KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego wydała trzy nowe rekomendacje dla banków udzielających kredytów hipotecznych. Przy obliczaniu zdolności kredytowej banki powinny uwzględnić:

  • wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego klienta 

  • wartość miesięcznego zobowiązania kredytowego nie powinna przekraczać 40 proc. jego dochodów

  • bank powinien założyć bufor możliwości kolejnych wzrostów stóp procentowych. 

Siódma podwyżka stóp procentowych może także utrudnić możliwość zaciągnięcia kredytu. Podwyżki stóp procentowych z pewnością obniżają zdolność kredytową Polaków a rekomendacje KNF dotyczące ograniczenia możliwości zaciągania kredytów są warunkowane potencjalnymi problemami ze spłatą kredytów.

Zadłużenie Polaków w bankach 

Wg polskiego rejestru długów “średnie zadłużenie Polaka wynosi od ponad 6,7 tys. zł do przeszło 28,5 tys”. Najwyższy dług przypada na osobę pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Najmniej zadłużeni to osoby w wieku studenckim, 18-25 lat. 

Szokiem dla kredytobiorców okazał się fakt, że po dobrych czasach pandemicznych i łatwym uzyskaniu kredytu przyszedł czas na radykalną zmianę. Zdolność kredytowa przy coraz wyższych stopach procentowych będzie dla Polaków coraz mniejsza.

Ile osób nie spłaca kredytów hipotecznych?

Jak wskazuje Rankomat w IV kwartale 2021 łączne zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych przekroczyło 500 miliardów zł . Pandemia i inflacja spędza kredytobiorcom sen z powiek związaną ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. 

Tonący, trzymaj się porad!

W przypadku gdy masz poważne przejściowe problemy ze spłatą zobowiązań powinieneś zadzwonić do banku i poinformować o zaistniałej sytuacji. Jest to pierwszy krok do uzyskania wakacji kredytowych, konsolidacji kredytów lub wydłużenia okresu kredytowania. 

W przypadku gdy tego nie zrobisz, otrzymasz ponaglenie do zapłaty, zapłacisz dodatkowe pieniądze w postaci “karnych odsetek” a bank może przekazać Twoją sprawę zewnętrznej firmie windykacyjnej.  W najgorszym przypadku będzie wiązało się to z koniecznością zapłaty całego zadłużenia w przeciągu 30 dni. 

Kredyt hipoteczny pod lupą

Przy zakupie kredytu hipotecznego musisz liczyć się z zapłatą prowizji za udzielenie kredytu, marżą, przygotowaniem wkładu własnego od 10% do 20% oraz szeregiem możliwych dodatkowych opłat. Dlatego czytaj wnioski przed podpisaniem umowy.

W ubiegłym roku wnioski o kredyt hipoteczny wpływały do banków w rekordowym tempie. Z  kredytów o wartości do 300 tys zł coraz chętniej sięgaliśmy po te w kwocie powyżej 500 tys zł. Kuszą nas zobowiązania inwestycyjne, stąd zobowiązania hipoteczne posiada ponad 4 miliony Polek i Polaków.

Stałe czy zmienne oprocentowanie?

Kredyt ze stałym oprocentowaniem w przypadku turbulencji gospodarczych, częstych zmian decyzji RPP może się okazać dobrym rozwiązaniem.  Każdy bank musi mieć w ofercie taką możliwość, ze względu na rekomendację KNFu. większość banków oferuje oprocentowanie kredytu hipotecznego ze stałą stopą na poziomie RRSO ok. 6-7 procent.

Niska stopa procentowa określona przez RPP cieszy. Czy na krótko? Zmienne oprocentowanie to możliwość podniesienia jak i obniżenia  stóp procentowych. Gdy Twoja rata kredytu wzrośnie o 1000 złotych lub więcej, musisz być świadomy historii podejmowanych decyzji przez RPP.

Większość banków udostępnia klientom kalkulator kredytu hipotecznego, gdzie ocenie będzie podlegać Twoja zdolność kredytowa jak i  dokładnie będziesz mógł  wyliczyć i sprawdzić ile rata  kredytu bankowego będzie finalnie wynosiła. 

Tagi:

kredytkredyt hipoteczny

Joanna BuczyńskaAutor

Joanna Buczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: joanna.buczynska@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Nowe terminy składania niektórych zeznań podatkowych. Warto się z nimi zapoznać

Czytaj więcej >
Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy

Finanse

Jeżeli byłeś ratownikiem górskim lub ochotnikiem w straży pożarnej, dostaniesz wyższą emeryturę

Czytaj więcej >
Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Finanse

Polacy masowo składają wnioski do ZUS. Tylko od wczoraj aż 600 tys., wszystkie tylko w jednym celu

Czytaj więcej >

Finanse

Resort finansów się ugiął. Skomplikowana zmiana będzie musiała jeszcze trochę poczekać

Czytaj więcej >

Finanse

Tajemniczy wniosek w Senacie. Dodatkowe 300 zł miesięcznie za spory staż małżeństwa

Czytaj więcej >

Finanse

Koperty z wesel do opodatkowania. Premier tłumaczy urzędników

Czytaj więcej >