Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe ograniczenia dla kredytobiorców od KNF. Analizujemy.
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 06.04.2022 20:01

Nowe ograniczenia dla kredytobiorców od KNF. Analizujemy.

KNF-siedziba KNF-komisja nadzoru finansowego-iberion
Biznes Info

Kredyt hipoteczny jest ważnym zobowiązaniem finansowym. Dyscyplina finansowa, dotycząca analizy własnych miesięcznych wpływów i wydatków, powinna być podstawą decydowania o zamiarze zaciągnięcia kredytu. Sprawdź, co przygotował KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego wydała trzy nowe rekomendacje dla banków udzielających kredytów hipotecznych. Przy obliczaniu zdolności kredytowej banki powinny uwzględnić:

  • wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego klienta 

  • wartość miesięcznego zobowiązania kredytowego nie powinna przekraczać 40 proc. jego dochodów

  • bank powinien założyć bufor możliwości kolejnych wzrostów stóp procentowych. 

Siódma podwyżka stóp procentowych może także utrudnić możliwość zaciągnięcia kredytu. Podwyżki stóp procentowych z pewnością obniżają zdolność kredytową Polaków a rekomendacje KNF dotyczące ograniczenia możliwości zaciągania kredytów są warunkowane potencjalnymi problemami ze spłatą kredytów.

Zadłużenie Polaków w bankach 

Wg polskiego rejestru długów “średnie zadłużenie Polaka wynosi od ponad 6,7 tys. zł do przeszło 28,5 tys”. Najwyższy dług przypada na osobę pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Najmniej zadłużeni to osoby w wieku studenckim, 18-25 lat. 

Szokiem dla kredytobiorców okazał się fakt, że po dobrych czasach pandemicznych i łatwym uzyskaniu kredytu przyszedł czas na radykalną zmianę. Zdolność kredytowa przy coraz wyższych stopach procentowych będzie dla Polaków coraz mniejsza.

Ile osób nie spłaca kredytów hipotecznych?

Jak wskazuje Rankomat w IV kwartale 2021 łączne zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych przekroczyło 500 miliardów zł . Pandemia i inflacja spędza kredytobiorcom sen z powiek związaną ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. 

Tonący, trzymaj się porad!

W przypadku gdy masz poważne przejściowe problemy ze spłatą zobowiązań powinieneś zadzwonić do banku i poinformować o zaistniałej sytuacji. Jest to pierwszy krok do uzyskania wakacji kredytowych, konsolidacji kredytów lub wydłużenia okresu kredytowania. 

W przypadku gdy tego nie zrobisz, otrzymasz ponaglenie do zapłaty, zapłacisz dodatkowe pieniądze w postaci “karnych odsetek” a bank może przekazać Twoją sprawę zewnętrznej firmie windykacyjnej.  W najgorszym przypadku będzie wiązało się to z koniecznością zapłaty całego zadłużenia w przeciągu 30 dni. 

Kredyt hipoteczny pod lupą

Przy zakupie kredytu hipotecznego musisz liczyć się z zapłatą prowizji za udzielenie kredytu, marżą, przygotowaniem wkładu własnego od 10% do 20% oraz szeregiem możliwych dodatkowych opłat. Dlatego czytaj wnioski przed podpisaniem umowy.

W ubiegłym roku wnioski o kredyt hipoteczny wpływały do banków w rekordowym tempie. Z  kredytów o wartości do 300 tys zł coraz chętniej sięgaliśmy po te w kwocie powyżej 500 tys zł. Kuszą nas zobowiązania inwestycyjne, stąd zobowiązania hipoteczne posiada ponad 4 miliony Polek i Polaków.