Wsród nowych obostrzeń rozważana jest godzina policyjna
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 3 Listopada 2020

Rząd planuje nowe obostrzenia. W pakiecie godzina policyjna i zamknięcie galerii

Lada dzień rząd ma poinformować o nowych obostrzeniach wprowadzanych w związku z pandemią koronawirusa. Z doniesień medialnych wynika, że można spodziewać się zamknięcia centrów i galerii handlowych. W grę wchodzi również okryta złą sławą godzina policyjna.

Nowe obostrzenia być może już jutro

We wtorek odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. Tym razem jednak nie poinformowano o nowych obostrzeniach a skupiono się na podsumowaniu podjętych w ostatnim czasie działań. Nowe restrykcje to jednak kwestia czasu i to bardzo krótkiego czasu. - Jutro albo pojutrze bedą informacje dot. dalszych decyzji w kwestii obostrzeń. Będą komunikowane na konferencji prasowej – zapowiedział dziś rzecznik rządu Piotr Mueller.

Od wtorku na wielu kierowców czeka nowy mandat. Karę rząd wprowadził dzisiaj w nocyOd wtorku na wielu kierowców czeka nowy mandat. Karę rząd wprowadził dzisiaj w nocyCzytaj dalej

Jakich obostrzeń możemy się spodziewać. Z informacji portalu Money.pl wynika, że rząd rozważa zamknięcie centrów i galerii handlowych. Portal zaznacza, że choć informację o planach podjęcia takich kroków potwierdził w dwóch źródłach, to w rządzie nie ma jednomyślności w tej sprawie.

Wprowadzenie nowych restrykcji dotyczących handlu sugerował w niedawnej rozmowie z Money.pl Jarosław Gowin, wicepremier a zarazem nowy minister rozwoju, pracy i technologii. - Nie planujemy znaczących obostrzeń gospodarczych. Jeżeli pojawią się jakieś dodatkowe rozwiązania, to mogą one dotyczyć tylko handlu – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Ewentualne zamknięcie galerii handlowych krytykuje w rozmowie z portalem prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz.

Niespodziewana decyzja ministra zdrowia. Część Polaków zwolniona z obowiązku kwarantannyNiespodziewana decyzja ministra zdrowia. Część Polaków zwolniona z obowiązku kwarantannyCzytaj dalej

- Będzie to bardzo złe rozwiązanie. Zarówno sieci zrzeszone w POHiD jak i centra handlowe udowodniliśmy, że jesteśmy miejscami bezpiecznymi. Ciągle dokładamy wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo pracowników i klientów. Branża handlowa poniosła wydatki na poziomie 350 milionów złotych, aby klienci i pracownicy czuli się w sklepach bezpiecznie – mówi Juszkiewicz, dodając, że wskaźnik zachorowań na koronawirusa w handlu nie przekracza 0,4 proc.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?
2. Czy masz w zwyczaju gotować rosół na udkach od kurczaka? Popełniasz kardynalny błąd, ostrzegają wybitni kucharze
3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Będzie godzina policyjna?

We wspomnianym wywiadzie wicepremier Jarosław Gowin stwierdził również, że być może nastąpiła pora, by zastanowić się nad ograniczeniem „pozazawodowej aktywności Polaków”.

Ceny mają wystrzelić jak nigdy. Rząd planuje śrubowanie akcyzy, już wiemy na coCeny mają wystrzelić jak nigdy. Rząd planuje śrubowanie akcyzy, już wiemy na coCzytaj dalej

Co to konkretnie oznacza? W rządzie pojawiła się w ostatnim czasie koncepcja wprowadzenia tzw. czarnej strefy, w której obowiązywałyby dodatkowe obostrzenia, związane między innymi z przemieszczaniem się. W praktyce miałoby to oznaczać, że moglibyśmy opuszczać miejsce zamieszkania jedynie w celu udania się do pracy czy na zakupy. Plany te już zostały przez wielu okrzyknięte powtórką z okrytej złą sławą za sprawą poprzedniego systemu godziny policyjnej (w tamtym okresie „milicyjnej”).

- To rozwiązanie, z którym mamy złe skojarzenia. Ale skoro w coraz liczniejszych krajach Europy obowiązują surowe zasady, że z domu można wychodzić tylko do pracy, na zakupy, krótki spacer rekreacyjny czy w innych niezbędnych życiowo celach, to i u nas trzeba się liczyć z takimi regulacjami – powiedział Gowin, dodając, że rząd będzie starał się zachować funkcjonowanie gospodarki, a skupi się na ograniczaniu kontaktów towarzyskich.

Nowe obostrzenia, które poznamy jutro bądź w czwartek będą pierwszymi restrykcjami po dwóch tygodniach przerwy. W ubiegłym tygodniu bowiem rząd – poza decyzją o zamknięciu cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych – nie zdecydował się na wprowadzenie obostrzeń. Wcześniej zdecydowano m.in. o obowiązku przywrócenia maseczek w plenerze, przywróceniu „Godzina dla seniorów”, wprowadzeniu limitów w komunikacji miejskiej i placówkach handlowych, zawieszeniu działalności restauracji, kawiarni, barów czy pubach, a także siłowni i basenów. Wprowadzono również naukę zdalną dla klas I-III, a także uczniów szkół średnich i wyższych.

Ogromna mobilizacja, już blisko 20 tys. Polaków dostało wezwania. Wiadomo kogo obowiązek nie dotyczyOgromna mobilizacja, już blisko 20 tys. Polaków dostało wezwania. Wiadomo kogo obowiązek nie dotyczyCzytaj dalej

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 364 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 227 osób. Od początku pandemii na wirusa zachorowało w Polsce blisko 415 tys. osób, zaś liczba zgonów przekroczyła 6 tys.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jarosław Kaczyński nie ma wody. Ogromna awaria tuż przed jego domem, strumień leje się po chodniku
  2. Ekspert ostrzega przed najgroźniejszym objawem COVID-19. Gdy się pojawi, należy działać bezzwłocznie
  3. Bolesne zderzenie z rzeczywistością. Przyszli emeryci będą pracować znacznie dłużej, złych wieści jest więcej
  4. Smutny koniec uwielbianego sklepu. Więcej już nie zrobimy w nim zakupów
  5. Zaproszą Cię do "biura" w kawiarni i namówią na budowę piramidy. Wziął się za nich UOKiK
  6. Grzegorz Krychowiak będzie miał dziecko? Zdradził prawdę w wywiadzie, wszystko się wyjaśniło
  7. Faworyt Polaków wśród surówek, idealnie na co dzień i od święta. Bogactwo witaminy C nieziemsko poprawia odporność
Ministerstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćMinisterstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News