Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 01.06.2023 18:02

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy

pieniądze
Domena publiczna

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas dzisiejszej konferencji prasowej przekazała, że rząd rozpoczął ścieżkę legislacyjną ws. 800 plus. Zapewniła, że do okresu wyborów program zostanie przyjęty.

Program 800 plus ruszy od 1 stycznia 2024 roku

"Rodzina powinna mieć wsparcie ze strony państwa i to wsparcie dla rodzin cały czas realizujemy i realizować będziemy" - powiedziała minister.

"Kiedy dzieci wejdą już w wiek dorosły, kiedy będą starały się zarządzać państwem i przejmować po nas te pałeczkę, to nasza Polska będzie się rozwijała, a siłą tej Polski będzie rodzina. To jest nasz priorytet. Tworzymy silne, nowoczesne państwo, które jest oparte na fundamencie, którym jest rodzina" - dodała.

Czternasta emerytura pozostanie na stałe

"Czternasta emerytura pozostanie z naszymi seniorami na stałe – powiedziała wczoraj w Sejmie prezentująca projekt ustawy minister Marlena Maląg.

Czternasta emerytura w pełnej wysokości trafi do osób pobierających świadczenie nie wyższe niż 2 900 zł brutto. 6,8 mln emerytów otrzyma ją w pełnej wysokości, a 1,5 mln osób – pomniejszoną na zasadzie „złotówka za złotówkę” - informuje Ministerstwo Finansów.

Bez wiosku, pieniądze wypłacane co roku

Żeby otrzymać czternastą emeryturę nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Minister Maląg poinformowała, że będzie ona na poziomie co najmniej emerytury minimalnej, ale w sytuacji konieczności wsparcia seniorów Rada Ministrów będzie mogła podwyższyć jej wysokość.

“To świadczenie ma poprawić sytuację tej grupy osób, którzy mają najniższe świadczenia, najniższe emerytury i renty” – wyjaśniała minister.

Jak podaje MF - rozwiązanie przeznaczone jest dla emerytów i rencistów w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolników, służb mundurowych, osób otrzymujących emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym, ofiarom działań wojennych oraz rencistom inwalidom wojennym i wojskowym.

Świadczenie może być wyższe

“Z pełną odpowiedzialnością prosimy państwa zarówno z PiS, jak i opozycji, o poparcie tej ustawy, bo ona przede wszystkim wspiera politykę senioralną opartą na wsparciu drugiego człowieka w ramach solidarności międzypokoleniowej” - zaapelowała minister podczas posiedzenia komisji sejmowej.

Dodała, że w ustawie rząd przewiduje, że świadczenie będzie wypłacane każdego roku oraz będzie wynosiło co najmniej wysokość minimalnej emerytury.

“Rada Ministrów w rozporządzeniu będzie podejmowała decyzję, że może to być świadczenie ewentualnie wyższe, jeżeli nastąpiłaby taka sytuacja w kraju, że należałoby te osoby wesprzeć”