BiznesINFO.pl
pixabay, AndrzejRembowski

pixabay, Andrzej Rembowski

Nowa broń Policji. Drony pomagają funkcjonariuszom w kontrolach

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Tym razem mandaty popłyną z nieba, bowiem policja uzyska wsparcie bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów. Drony zrobią zdjęcie, ale nie każde z nich posłuży jako dowód w sprawie sądowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak drony są wykorzystywane do ścigania piratów drogowych

  • Co o dronach sądzą funkcjonariusze

  • Gdzie pojawia się problem z ich wykorzystaniem

Mandat z nieba

Drony to bezzałogowe statki powietrzne, które coraz częściej wykorzystywane są przez służby operacyjne. Dotychczas policja korzystała z dronów przy zwalczaniu zorganizowanych grup przestępczych, a nawet gangów narkotykowych.

Tym razem drony mają zostać wykorzystane przez zwykłych funkcjonariuszy policji. Bezzałogowe statki powietrzne mają pomóc funkcjonariuszom z wydziału ruchu drogowego i aktualnie zaczynają być wykorzystywane na większą skalę. W każdej wojewódzkiej komendzie stworzono zespoły dwuosobowe do obsługi drona.

Drony zostały wyposażone w nowoczesne kamery z zoomem optycznym i cyfrowym. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli w prostszy i dokładniejszy sposób wyłapywać wykroczenia na drogach.

Policjanci podkreślają, że na razie wykorzystują drony w miejscach najniebezpieczniejszych na drodze. Mł. aspirant Kamil Karbowniczek z biura prasowego KWP w Lublinie w rozmowie z portalem prawo.pl tłumaczy, że przede wszystkim dotyczy to przejść dla pieszych, wzniesień i łuków drogowych.

Mandat przy pomocy drona

Co więcej, drony działają z zadziwiającą skutecznością, dlatego może nagrać kierowcę, który podczas jazdy rozmawia przez telefon lub nie posiada zapiętych pasów bezpieczeństwa. Operatorzy drona w mig przekażą informację patrolowi drogowemu, a ten zatrzyma delikwenta.

Lubelska drogówka mówi jasno - Drony spełniają swoją misję. Funkcjonariusze chwalą się, że tylko w podczas jednej akcji udało im się przeprowadzić 320 kontroli, odnotować 270 wykroczeń i zatrzymać 11 dowodów rejestracyjnych.

Drony to bardzo nowoczesny sprzęt, ale nie może być wykorzystywany w każdych warunkach pogodowych, np.: przy silnych opadach deszczu, mrozie. Lot dronem musi także zostać zgłoszony do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Warto jeszcze zauważyć, że dron robi bardzo szerokie zdjęcia. Waldemar Dadas biegły z zakresu fonoskopii zaznacza, że problem może stanowić późniejsze wykorzystanie nagrań przez policję. Z uwagi na szeroki obraz dowody mogą naruszać wizerunek osób postronnych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@bzinesinfo.pl

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 13.05.2021. Konferencja prasowa prezesa NIK Mariana Banasia. Prezentacja ustalen kontroli Najwyzszej Izby Kontroli dotyczace dzialan wybranych podmiotow w zwiazku z przygotowaniem wyborow powszechnych na Prezydenta RP. N/z p.o. dyrektora Departamentu Porzadku i Bezpieczenstwa Wewnetrznego Michal Jedrzejczyk (L), Marian Banas (C), dyrektor Departamentu Administracji Publicznej Bogdan Skwarka (P).

Raport NIK miażdży premiera. Wybory kopertowe nie miały prawa się odbyć

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

PolicjaPolskaDrogi i autostradySamochódmotoryzacja

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >