BiznesINFO.pl
pixabay, AndrzejRembowski

pixabay, Andrzej Rembowski

Nowa broń Policji. Drony pomagają funkcjonariuszom w kontrolach

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Tym razem mandaty popłyną z nieba, bowiem policja uzyska wsparcie bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów. Drony zrobią zdjęcie, ale nie każde z nich posłuży jako dowód w sprawie sądowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak drony są wykorzystywane do ścigania piratów drogowych

  • Co o dronach sądzą funkcjonariusze

  • Gdzie pojawia się problem z ich wykorzystaniem

Mandat z nieba

Drony to bezzałogowe statki powietrzne, które coraz częściej wykorzystywane są przez służby operacyjne. Dotychczas policja korzystała z dronów przy zwalczaniu zorganizowanych grup przestępczych, a nawet gangów narkotykowych.

Tym razem drony mają zostać wykorzystane przez zwykłych funkcjonariuszy policji. Bezzałogowe statki powietrzne mają pomóc funkcjonariuszom z wydziału ruchu drogowego i aktualnie zaczynają być wykorzystywane na większą skalę. W każdej wojewódzkiej komendzie stworzono zespoły dwuosobowe do obsługi drona.

Drony zostały wyposażone w nowoczesne kamery z zoomem optycznym i cyfrowym. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli w prostszy i dokładniejszy sposób wyłapywać wykroczenia na drogach.

Policjanci podkreślają, że na razie wykorzystują drony w miejscach najniebezpieczniejszych na drodze. Mł. aspirant Kamil Karbowniczek z biura prasowego KWP w Lublinie w rozmowie z portalem prawo.pl tłumaczy, że przede wszystkim dotyczy to przejść dla pieszych, wzniesień i łuków drogowych.

Mandat przy pomocy drona

Co więcej, drony działają z zadziwiającą skutecznością, dlatego może nagrać kierowcę, który podczas jazdy rozmawia przez telefon lub nie posiada zapiętych pasów bezpieczeństwa. Operatorzy drona w mig przekażą informację patrolowi drogowemu, a ten zatrzyma delikwenta.

Lubelska drogówka mówi jasno - Drony spełniają swoją misję. Funkcjonariusze chwalą się, że tylko w podczas jednej akcji udało im się przeprowadzić 320 kontroli, odnotować 270 wykroczeń i zatrzymać 11 dowodów rejestracyjnych.

Drony to bardzo nowoczesny sprzęt, ale nie może być wykorzystywany w każdych warunkach pogodowych, np.: przy silnych opadach deszczu, mrozie. Lot dronem musi także zostać zgłoszony do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Warto jeszcze zauważyć, że dron robi bardzo szerokie zdjęcia. Waldemar Dadas biegły z zakresu fonoskopii zaznacza, że problem może stanowić późniejsze wykorzystanie nagrań przez policję. Z uwagi na szeroki obraz dowody mogą naruszać wizerunek osób postronnych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@bzinesinfo.pl

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 13.05.2021. Konferencja prasowa prezesa NIK Mariana Banasia. Prezentacja ustalen kontroli Najwyzszej Izby Kontroli dotyczace dzialan wybranych podmiotow w zwiazku z przygotowaniem wyborow powszechnych na Prezydenta RP. N/z p.o. dyrektora Departamentu Porzadku i Bezpieczenstwa Wewnetrznego Michal Jedrzejczyk (L), Marian Banas (C), dyrektor Departamentu Administracji Publicznej Bogdan Skwarka (P).

Raport NIK miażdży premiera. Wybory kopertowe nie miały prawa się odbyć

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >