BiznesINFO.pl
niemcy flaga chmury

Domena publiczna

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

23 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Niemcy są gotowe, aby przyjąć rosyjskich obywateli, którzy próbują uciec z terytorium Rosji - przekazała minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser w wywiadzie dla “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Niemcy chcą przyjąć rosyjskich obywateli

Po ogłoszeniu częściowej mobilizacji przez Putina Rosjanie zaczęli masowo opuszczać kraj. Rozpoczęły się również protesty przeciwko poborowi do wojska. 

W Niemczech natomiast pojawiła się debata na temat przyjęcia uciekinierów z Rosji. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser oświadczyła, że zwykle dezerterzy otrzymują ochronę w Niemczech.

- Kto odważnie sprzeciwia się Putinowi i tym samym naraża się na wielkie niebezpieczeństwo, może ubiegać się o azyl polityczny w Niemczech - powiedziała Faeser. Podkreśliła jednak, że uzyskanie azylu politycznego w Niemczech to decyzje podejmowane indywidualnie i towarzyszy im kontrola w zakresie bezpieczeństwa.

Podobne stanowisko na Twitterze wyraził również niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschan, zauważa forsal.pl. "Wszyscy, którzy nienawidzą drogi obranej przez Putina i kochają liberalną demokrację, są mile widziani w Niemczech" – napisał minister.

Podróże Rosjan po Europie

Stanowisko Niemiec jest odmienne w stosunku do polityki innych państw europejskich, które stanowczo sprzeciwiają się podróżom Rosjan po Europie.

W czwartek w programie “Graffiti” na antenie Polsat News szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch został zapytany, czy Polska powinna wpuszczać Rosjan, którzy uciekli przed mobilizacją. Soloch wyjaśnił, że kraje bałtyckie podjęły już decyzję w tej sprawie i nie będą wpuszczać Rosjan

Z kolei minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavski oświadczył, że obywatele Rosji, którzy uciekają z kraju, by uniknąć mobilizacji, nie spełniają warunków do przyznania im wiz humanitarnych. Republika Czeska bezpośrednio po inwazji Rosji na Ukrainę zawiesiło wydawanie wiz dla obywateli rosyjskich we wszystkich swoich placówkach na świecie. 

Tagi:

Niemcypolityka

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >