Niemcy wyemitują ważną dla historii Polski i Niemiec monetę
Pixabay/Betexion
Autor Wiktoria Pękalak - 8 Listopada 2020

Niemcy wyemitują specjalną monetę. Piękny gest Bundesbanku w stronę Polski

Niemcy wybiją monetę o nominale 2 euro z wizerunkiem noblisty w jednym z najbardziej pokojowych i pełnych pokory gestów, które widział świat. Do obiegu Niemcy wprowadzą 30 mln takich monet.

Niemcy wprowadzą do obiegu ważną historycznie monetę

Niemiecki rząd podjął decyzję o biciu kolekcjonerskiej monety o nominale 2 euro, która ma upamiętnić 50. Rocznicę Willy’ego Brandta zatytułowaną "50. rocznica uklęknięcia w Warszawie". Moneta została wyemitowana 8 października 2020 roku, a teraz wejdzie do obiegu.

Uklęknięcie Willy’ego Brandta to ważny historycznie moment. Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec podczas wizyty w Warszawie odwiedził 7 grudnia 1970 roku pomnik Bohaterów Getta. Po tym jak Brandt poprawił szarfę na wieńcu, który złożył przy pomniku, niespodziewanie ukląkł na obojgu kolanach na stopniach pomnika.

Decyzja zapadła, już od poniedziałku możesz mieć problem na granicy. Przejedziesz, ale jest warunekDecyzja zapadła, już od poniedziałku możesz mieć problem na granicy. Przejedziesz, ale jest warunekCzytaj dalej

Gest Brandta, który wymykał się spoza zasad protokoły dyplomatycznego miał niezwykle ogromne, symboliczne znaczenie. Jego postawa - uklęknięcie przy pomniku ze spuszczoną głową zostało odebrane jako publiczne wyznanie winy i wzięcie na barki odpowiedzialności za zbrodnie dokonane na Żydach i wszystkich, których zabito w czasie hitlerowskiego reżimu.

Gest, całkowicie pozbawiony dumy i wyprzedzający epokę stał się symbolem pokoju. Niemiecki dziennikarz, który obserwował całe wydarzenie, skomentował sytuację następującymi słowami:

„Jeśli ten areligijny, niebędący współwinnym zbrodni, wówczas nieobecny człowiek, na własną rękę obrał drogę przez dawne warszawskie getto i tam uklęknął – to nie klęczy tam z osobistego powodu. Klęczy ten, który tego czynić nie musi, za tych wszystkich, którzy muszą, ale nie klęczą – gdyż nie odważą się, albo nie mogą, albo nie potrafią lub nie chcą się odważyć. Przyznaje się zatem do winy, która go nie obciąża, i prosi o przebaczenie, którego sam nie potrzebuje. Klęczy więc za Niemcy”.

Waloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciWaloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciCzytaj dalej

Sam Brandt skomentował swoją postawę: „Stojąc na skraju historycznej przepaści Niemiec, czując ciężar milionów morderstw, robiłem to, co ludzie robią, gdy słowa zawodzą".

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobie
2. Tomek przerwał milczenie na temat warunków pracy w Biedronce. "Ludzie się na nas wyżywają"
3. Podstawowa opłata z podwyżką, już 264,60 zł należności. Wielu nie płaci, a kara wynosi aż 735 zł

Ważne symbole

Moneta z wizerunkiem Brandta została zaprojektowana przez berlińskiego artystę Bodo Broschata. Na monecie przedstawiony jest wizerunek ówczesnego Kanclerza RFN w historycznym geście, a także kilka innych symboli nawiązujących do kultury żydowskiej: menorę, ofiary getta i skomplikowany relief nawiązujący do pomnika Bohaterów Getta Warszawskiego.

Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed ChrystusemOdkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed ChrystusemCzytaj dalej

Na rewersie tłoczony jest konwencjonalny wzór międzynarodowy monety o nominale 2 euro z mapą Europy bez granic. Rozmiary okolicznościowej monety niczym nie różnią się od standardowych monet o tym nominale bitych w Unii Europejskiej.

Przewidywany nakład produkcji monety z wizerunkiem Brandta ma wynieść 30 mln sztuk i będzie uznawana za ważny w całej Europie środek płatniczy, poinformował Bundesbank.

Niemcy wyemitują monetę z wizerunkiem Willy'ego Brandta

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Polaków czeka godzina policyjna? Takie rozwiązanie wprowadziły już inne kraje w Europie
  3. Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcen
  4. Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna
  5. Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  6. Kamil Stoch i jego żona zachwycili kibiców. Nasz mistrz pokazał fanom swoje "dziecko" (FOTO)
  7. Nic dziwniejszego dziś nie zobaczysz. Rozbili jajko i oniemieli patrząc na zawartość, wszystko się nagrało
Naukowcy badający COVID-19 rozpoznali kluczową kwestię dot. choroby. Ważne odkrycie może ogromnie dużo zmienićNaukowcy badający COVID-19 rozpoznali kluczową kwestię dot. choroby. Ważne odkrycie może ogromnie dużo zmienićCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News