Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Handel > Niedziele handlowe w grudniu. Sejmowa komisja zadecydowała ws. Wigilii
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 27.11.2023 19:43

Niedziele handlowe w grudniu. Sejmowa komisja zadecydowała ws. Wigilii

sklep
Marek BAZAK/East News

W tym roku ostatnia niedziela handlowa przypadła na 24 grudnia, czyli Wigilię. Nic więc dziwnego, że pracownicy sklepów od miesięcy apelowali o zmiany w przepisach tak, aby w ten dzień wyjątkowo nie musieli pracować. Niestety, ich prośby były niczym wołanie na puszczę i aż do dziś problem pozostawał nierozwiązany. Na szczęście, w końcu zabrała się za niego grupa posłów Polski 2050, których projektem zajęła się sejmowa komisja. Znane są wyniki głosowania.

Wigilia 2024 będzie handlowa?

Już w czerwcu ówczesny minister rozwoju i technologii Waldemar Buda z pełnym zrozumieniem dla pracowników handlu zapewniał, że problem z tegoroczną niedzielą handlową 24 grudnia jest zauważany przez rządzących i nie pozostanie bez rozwiązania.

Zgodnie z jego zapowiedziami, rząd miał pracować nad projektem stanowiącym, że Wigilia będzie całkowicie wolna od handlu. Niestety, długie miesiące przygotowań nie wystarczyły gabinetowi Mateusza Morawieckiego na to, by dotrzymać słowa.

W efekcie, na miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia dalej nie wiadomo było, czy 24 grudnia zrobimy jeszcze ostatnie zakupy, czy też odbijemy się od sklepowych drzwi. Rządowy projekt w tej sprawie trafił do Sejmu dopiero 20 listopada. Dwa dni później ze swoją inicjatywą wystąpili posłowie Polski 2050.

Wyższa emerytura dla urodzonych w tym przedziale czasowym. Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek

Sejmowa Komisja zdecydowała ws. zakupów 24 grudnia

27 listopada. Na ten dzień czekali wszyscy klienci, ale przede wszystkim pracownicy sklepów. To właśnie dziś Komisja Gospodarki i Rozwoju pochyliła się i nad rządowym, i nad poselskim projektem dotyczącym niedzieli handlowej 24 grudnia.

ZOBACZ: Słynna promocja z powrotem w Lidlu. Wiele osób na nią czekało

Ku niezadowoleniu polityków obozu Zjednoczonej Prawicy, ich pomysł upadł o wiele szybciej, niż się ostatecznie narodził, a na stole została już tylko propozycja parlamentarzystów z ugrupowania Szymona Hołowni.

Zaproponowali oni, by w przypadku wypadania niedzieli handlowej w Wigilię, do sklepów można było pójść w dwie poprzedzające ten dzień niedziele. W tym roku byłyby to 10 i 17 grudnia, a 24 grudnia byłby dniem wolnym od handlu.

Nowy rząd zniesie zakaz handlu w niedzielę?

Za przyjęciem projektu Polski 2050 zagłosowało 17 posłów, 8 się wstrzymało, a nikt nie był przeciw. Oznacza to, że projekt został przyjęty. Cały Sejm zagłosuje nad nim najprawdopodobniej w środę 29 listopada.

ZOBACZ: “Paragony grozy” na świątecznym jarmarku. Prezydent miasta radzi zrobić sobie kanapki

Zaznaczmy też, że dyskusja ws. handlowej Wigilii stała się preludium do próby całkowitego zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Ryszard Petru zapowiedział już nawet, że po koalicyjnych konsultacjach taki pomysł również zostanie przedłożony parlamentowi.

Źródło: Radio ZET