Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie zostało Ci wiele czasu na złożenie dokumentu. Przegapisz termin i zapłacisz krocie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 19.05.2023 09:06

Nie zostało Ci wiele czasu na złożenie dokumentu. Przegapisz termin i zapłacisz krocie

kable
Biznesinfo

Wiele gospodarstw domowych może obniżyć swoje rachunki za prąd. Chodzi o gospodarstwa uprawnione do wyższych limitów zużycia energii. Do 30 czerwca 2023 roku powinni oni złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą wyższe rachunki. 

Zwiększone limity zużycia prądu

Maksymalna cena energii elektrycznej wynosi 693 zł/MWh i obowiązuje do konkretnych rocznych limitów zużycia: do 2 MWh rocznie dla gospodarstw domowych, do 2, 6 MWh dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi oraz do 3 MWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. 

Ustawa o zamrożeni cen prądu w 2023 roku przewiduje także, że jeśli między 1 października 2022 a 31 grudnia 2023 roku odbiorca zmniejszy swoje zużycie o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem między 1 października 2021 a 31 grudnia 2022, w 2024 roku sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej za okres październik 2022-grudzień 2023.

Oświadczenie

Aby skorzystać ze zwiększonych limitów należy złożyć stosowne oświadczenie u swojego sprzedawcy energii. Oświadczenie można złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej. 

Do dokumentu należy załączyć skany dokumentów potwierdzające prawo do niższej ceny - np. skan Karty Dużej Rodziny, decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. 

Przedsiębiorstwo energetyczne w celu weryfikacji danych może żądać przedstawienia do wglądu wyżej wymienionych dokumentów w oryginale. 

Ważny termin

Jeśli osoby uprawnione do niższych cen prądu nie złożą tego oświadczenia, będzie ich obowiązywać limit 2 MWh na rok. Oświadczenie należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2023 roku

Osoby, które korzystają z limitu 2 MWh nie muszą składać oświadczenia. 

Tagi: prąd