BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nauczyciele wstrzymali strajk, ale będzie znowu strajk lekarzy

1 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Zawieszenie strajku nauczycieli i kontynuacja od września bieżącego roku, jeżeli rząd nie wystosuje żadnych propozycji - tak zadecydowało ZNP. Lekarze, którzy uważają, że rząd nie wywiązał się z obietnic. Strajk ruszy ponownie 1 czerwca.

"Rząd oszukał nie nas, lecz pacjentów" tak w wywiadzie udzielonym dla portalu money.pl powiedział Krzysztof Bukiel, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Strajk ma zacząć się od demonstracji zapowiedzianej na 1 czerwca w Warszawie. 

Polacy nie chcą od Kaczyńskiego "piątki", chcą lepszej służby zdrowia

OZZL przeprowadził badania opinii publicznej na własne zlecenie i wynika z nich, że Polakom zależy przede wszystkim na tym, ażeby służba zdrowia funkcjonowała w prawidłowy sposób. Nie sposób teraz niezauważyć, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie funkcjonuje w sposób właściwy. Szpitale nie są w stanie funkcjonować bez zadłużenia, brakuje odpowiedniego sprzętu, w Polsce przypada właściwie najmniej lekarzy na 1000 pacjentów, uczelnie medyczne rekrutują absolwentów, którzy zmuszeni są szukać pracy za Odrą, a kolejki do niektórych specjalistów są tak długie, że na niektóre zabiegi czekać musimy nawet parę lat.

Ankietowani właśnie na kolejki zwrócili największą uwagę. Większość z nich wskazała, że funckonowanie służby zdrowia jako najbardziej obecnie najbardziej palący. Wyprzedza to zdecydowanie wszelkie socjalne programy rządowe - mówi Krzysztof Bukiel. Lider OZZL idzie dużo dalej i mówi, że brak wsparcia dla publicznego systemu medycznego i rozdysponowanie pieniędzy w zupełnie inne strony skazuje co roku tysięce Polaków na śmierć każdego roku.

Służba zdrowia wymaga kompleksowej naprawy 

Oprócz niespełnienia postulatów rezydentów, rząd nie zaproponował także żadnego konkretnego i sensowengo planu naprawy sytuacji w służbie zdrowia. Takiego modelu nie ma. Gdyby zapytać ministra zdrowia, jak ma wyglądać docelowy system opieki zdrowotnej, to on nie powie, bo nie wie. Nikt tego nie wie. - twierdzi szef OZZL. 

Podobnie jak w przypadku nauczycieli, związek pracodawców RP popiera postulaty głoszone przez lekarzy. Tak samo bowiem, jak w przypadku strajku nauczycieli, tak i strajki lekarzy mogą bowiem najbardziej odbić się właśnie na zyskach firm prytatnych. Pracownicy, których dzieci nie mogą spędzać czasu w szkole, a sami też marnują czas w szpitalach, przychodniach i innych instytucjach medycznych, przestają tym samym być efektywni. 

Lekarze i lekarz rezydenci zachęcają do udziału w proteście hasłem: Mamy 500+, mamy emeryturę+, mamy nawet krowę+. Ostatecznie jedyne, co się liczy, to zdrowie+.

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >